English

We mgle

Sergei Loznitsa
In the Fog / V tumane
Niemcy, Holandia, Białoruś, Rosja, Łotwa 2012 / 127’

W 1942 roku zachodnie pogranicze ZSRR okupowane jest przez nazistów, z którymi walczy miejscowy ruch oporu. Dwóch partyzantów ma wykonać wyrok na oskarżonym o kolaborację Suszenji. Żyjący pośród puszczy spokojny kolejarz poddaje się im bez walki, ale egzekucję zakłócają nieoczekiwane zdarzenia. Ich konsekwencje podważają słuszność początkowych sądów i stawiają partyzantów przed nowymi dylematami. Muszą oni ustalić, komu ufać i co w okrutnej scenerii wojny, gdzie za pomyłkę płaci się śmiercią, oceniać jako słuszne. Łoźnica, posiłkując się prozą wielkiego białoruskiego pisarza i intelektualisty Wasilija Bykowa, ale i czerpiąc z tradycji rosyjskich moralistów, tworzy wysmakowaną wizualnie balladę. Ponurą, gorzką, badającą nieostre kontury tego, co zwie się sprawiedliwością.

nagrody

Cannes IFF 2012 – FIPRESCI Prize

Sergei Loznitsa

Urodzony w 1964 roku. W 1987 roku ukończył studia z matematyki stosowanej na politechnice w Kijowie. Od 1997 roku zajmował się realizacją filmów dokumentalnych, których główny temat stanowiło codzienne życie w prowincjonalnej Rosji. W 2010 roku jego fabularny debiut Szczęście ty moje zakwalifikował się do konkursu głównego na festiwalu w Cannes. Film pokazywaliśmy na zeszłorocznych Nowych Horyzontach. Dwa lata później Łoźnica powrócił tam z filmem We mgle, za który otrzymał nagrodę FIPRESCI.

Filmografia

2004 Fabrika (doc., short)

2006 Blokada (doc.)

2008 Rewia / Predstavleniye (doc.)

2010 Szczęście ty moje / Schastye moe / My Joy

2012 We mgle / V tumane / In the Fog

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Sergei Loznitsa
scenariusz Sergei Loznitsa, based on the novel by Vasiliy Bykov
zdjęcia Oleg Mutu
montaż Danielius Kokanauskis
dźwięk Vladimir Golovnitski
obsada Vladimir Svirski, Vlad Abashin, Sergei Kolesov, Nikita Peremotovs, Julia Peresild, Kirill Petrov
producent Heino Deckert, Joost de Vries, Vilnis Kalnaellis, Valentina Mikhalyova, Leontine Petit, Galina Sementsova, Oleg Silvanovich
produkcja Ma.ja.de. Fiction, Lemming Film, GP Cinema Company, Belarusfilm, Rija Films
polski dystrybutor Against Gravity
język rosyjski