English

Smak curry

Ritesh Batra
The Lunchbox
Indie, Francja, Niemcy, USA 2013 / 104’

O tym, że przez żołądek można dotrzeć do serca, wiedzą nawet trzylatki. Ale to, że z żołądkowej pomyłki może wyniknąć coś pięknego nie jest już tak oczywiste… Zaniedbana młoda żona Ila chce odzyskać zainteresowanie męża, gotując mu przepyszne obiady. Sajaan, zrezygnowany wdowiec w średnim wieku, szykuje się do emerytury. Ta dwójka „spotka się”, gdy jeden z mumbajskich Dabbawala – posłańców w lokalnym, skomplikowanym systemie dostarczania jedzenia do biur – się pomyli. Przeznaczony dla męża Ili posiłek trafi w ręce Sajaana, przypominając mu, że życie ma smak. Mężczyzna zwróci pojemnik na jedzenie z liścikiem w środku, chcąc ustalić, kto w tak wysmakowany sposób ponownie uruchomił jego zmysły. Ciepły, zabawny i doprawiony egzotyczną nutą film Ritesha Batry, który rozgrzewa lepiej niż herbata z „prądem”.

Ritesh Batra

Pochodzi z Mumbaju. Reżyser i scenarzysta. Jego krótkie metraże wyświetlane były na wielu międzynarodowych festiwalach. Ostatni, nakręcony w języku arabskim Café Regular, Cairo, zdobył 12 nagród, w tym FIPRESCI na festiwalu w Oberhausen i wyróżnienia jury na festiwalu w Tribece i Chicago. Smak curry to jego pełnometrażowy debiut.

Filmografia

2008 The Morning Ritual (short)

2010 Gareeb Nawaz’s Taxi (short)

2012 Café Regular, Cairo (short)

2013 Smak curry / The Lunchbox

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Ritesh Batra
scenariusz Ritesh Batra
zdjęcia Michael Simmonds Editor, John Lyons
montaż John Lyons
muzyka Max Richter
dźwięk Michael Kaczmarek
obsada Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddique
producent Guneet Monga, Anurag Kashyap, Arun Rangachari, Nina Lath Gupta, Shanaab Alam, Vivek Rangachari, Sunil John, Nittin Keni, Karsten Stöter, Benny Drechsel, Cedomir Kolar, Marc Baschet, Danis Tanović
produkcja Sikhya Entertainment, Dar Motion Pictures, NFDC, ROH Films, ASAP Films, Cine Mosaic
polski dystrybutor Gutek Film
język Hindi, angielski