English

Anomalia

Peter Brosens, Jessica Woodworth
The Fifth Season / La cinquième saison
Belgia, Holandia, Francja 2012 / 93’

Tajemnicza plaga nieurodzaju nawiedza flamandzką wioskę. Skąd? Dlaczego? Nie wiadomo. Pytania te kłębią się jak muchy w brudnym, lepkim słoju, który wkrótce pozostanie jedynym przedmiotem w okolicznym sklepie. Sielska miejscowość przepoczwarza się w oazę paranoi, nienawiści i zobojętnienia. Stadna i ślepa potrzeba znalezienia kozła ofiarnego owocuje ostracyzmem wobec jedynego przyjezdnego. Autorzy tego dzieła kierują się w stronę społecznie (i ekologicznie) świadomej filmowej metafory, kreśląc poetycką i przeszywającą wizję upadku cywilizacji, który budzi dotąd uśpione pierwotne instynkty. Wizualnie utwór zespala tradycję malarstwa flamandzkiego z baśniowym okrucieństwem, co w połączeniu z finezyjnie zaprojektowaną warstwą dźwiękową sprawia, że ów obraz końca świata zostaje z widzem na długo.

nagrody

Valladolid IFF 2012 – FIPRESCI Prize; Venice IFF 2012 – Arca Cinema Giovani Award for Best Film in Main Competition

Jessica Woodworth, Peter Brosens

Jessica Woodworth urodziła się w Waszyngtonie w 1971 roku, ale dorastała w Europie. Pracowała w telewizji jako reżyserka i producentka, m.in. w Hongkongu i Pekinie. Swój fabularny debiut Urga Song (1999) nakręciła w Mongolii, potem zrealizowała dokument The Virgin Diaries w Maroku. Urodzony w 1962 roku Peter Brosens pochodzi z belgijskiego Leuven. Jego debiut dokumentalny, osadzony w Ekwadorze The Path in Time, przyniósł mu wiele nagród i międzynarodowe uznanie. Następnie Brosens zrealizował doskonale przyjętą Mongolską trylogię (City of the Steppes, 1993; State of Dogs, 1998 i Poets of Mongolia, 1999). Woodworth i Brosens tworzą niezwykle płodny i zgrany twórczy zespół, który dzieli etnograficzne zainteresowania z wrażliwością na społeczno-ekologiczne tematy. Ciekawi ich świat oddalony od naszej zachodniej rzeczywistości. Anomalia to ich trzeci wspólny projekt.

Filmografia

2006 Khadak

2009 Altiplano

2012 Anomalia / La cinquième saison / The Fifth Season

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Peter Brosens, Jessica Woodworth
scenariusz Peter Brosens, Jessica Woodworth
zdjęcia Hans Bruch Jr.
montaż Jessica Woodworth
muzyka Michel Schöpping
dźwięk Pepijn Aben
obsada Aurélia Poirier, Django Schrevens, Sam Louwyck, Gill Vancompernolle, Peter Van Den Begin
producent Peter Brosens, Jessica Woodworth, Diana Elbaum, Sébastien Delloye, Joop Van Wijk, JB Macrander, Philippe Avril
produkcja Bo Films, Entre Chien Et Loup, Molenwiek Film, Unlimited
polski dystrybutor Vivarto
język francuski, holenderski