English

Znikające fale

Kristina Buožytė
Vanishing Waves / Aurora
Litwa, Francja, Belgia 2012 / 124’

Lukas jest naukowcem badającym tajniki pracy mózgu. Kiedy na horyzoncie pojawia się szansa na udział w niezwykle innowacyjnym eksperymencie, nie waha się ani chwili. Umysł mężczyzny zostaje za pomocą specjalnej aparatury połączony z mózgiem pacjentki pogrążonej w śpiączce. Zamazane, abstrakcyjne obrazy szybko przekształcają się w namacalną, alternatywną rzeczywistość, w której bezimienna kobieta zza sterylnego parawanu staje się pożądaną partnerką. Im bardziej Lukas zbliża się do funkcjonującego w umysłowej przestrzeni ideału, tym mniejsze znaczenie mają dla niego rzeczywiste układy, relacje i zasady. Ten utrzymany w świetnym tempie, wizualnie fascynujący film dotyka tematów z obszaru science fiction, ale mocne osadzenie w psychologicznych realiach czyni zeń wiarygodne i niezwykle poruszające dzieło.

Kristina Buožytė

Reżyserka filmowa i teatralna, działa też na polu sztuk multimedialnych. Urodziła się w 1982 roku na Litwie, ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej. Nabywała umiejętności, kręcąc filmy krótkometrażowe i teledyski. Uczestniczyła w wielu warsztatach i seminariach, pracowała na kilku planach filmowych jako nadzorca scenariusza. Zdobywała doświadczenie w Szwecji (wraz z tamtejszymi studentami stworzyła niezależny film o tematyce gejowskiej Red Cottage) oraz Hiszpanii (staż w firmie Eleven Dreams, gdzie współtworzyła projekt Eurosexuality – telewizyjny dokument traktujący o problemach społeczno-kulturowych i seksualnych). Zwróciła na siebie uwagę krótkometrażowym filmem Change the Record (2005). Kolekcjonerka, jej pełnometrażowy debiut z 2008 roku, był prezentowany w ramach dziewiątej edycji Nowych Horyzontów. Znikające fale to jej trzeci film pełnometrażowy. Obecnie Buožyte przygotowuje się do ekranizacji książki The Glamour brytyjskiego pisarza Christophera Priesta.

Wybrana filmografia

2004 Red Cottage (co-dir., short)

2005 Eurosexuality (co-dir., doc.)

2005 Change the Record (short)

2008 Kolekcjonerka / Kolekcionierė / The Collectress

2009 Park ’79 (co-dir.)

2012 Znikające fale / Aurora / Vanishing Waves

Artykuły o filmie

Strona oficjalna na Facebooku

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Kristina Buožytė
scenariusz Bruno Samper, Kristina Buožyte
zdjęcia Feliskas Abrukauskas
montaż Suzanne Fenn
muzyka Peter von Poehl
obsada Marius Jampolskis, Jurga Jutaitė, Brice Fournier, Frédéric Andrau, Sharunas Bartas, Rudolfas Jansonas, Vytautas Kaniušonis
producent Ieva Norviliene, Pascal Judelewicz
produkcja Acajou Films, Tremora, Les films de cinema
właściciel praw Reel Suspects
język Lithuanian