English
zaloguj / zarejestruj

Pola X

Léos Carax
Francja, Szwajcaria, Niemcy, Japonia 1999 / 134’

Jedyny film pełnometrażowy, w którym Léos Carax nie zdecydował się na skorzystanie z usług swojego ulubionego aktora – Denisa Lavanta. W Poli X ekran należy za to do Jekateriny Gołubiewej – rosyjskiej piękności i ówczesnej partnerki reżysera. Aktorka wciela się w rolę imigrantki z Europy Wschodniej, która wywraca do góry nogami życie zblazowanego pisarza. Pod wpływem przypadkowego spotkania Pierre postanawia porzucić burżuazyjne życie na prowincji i przenosi się wraz z wybranką do niegościnnego Paryża. Z biegiem czasu Pierre orientuje się, że jego ukochana skrywa mroczną tajemnicę... Na tle pozostałych dokonań Caraxa osobliwy list miłosny pod adresem Gołubiewej wyróżnia się głównie ze względu na podszyty perwersją mrok i odwagę scen erotycznych. Pozostaje także pierwszym w dorobku reżysera filmem zainspirowanym przez utwór literacki. Pola X stanowi luźną adaptację powieści Hermana Melville’a Pierre ou les Ambiguïtés.

nagrody

Gijón IFF 1999 – Best Actor; Biarritz International Festival of Audiovisual Programming 2000 – Golden FIPA

Léos Carax

Urodził się w 1960 roku w podparyskim Suresnes jako Alexandre Oscar Dupont. Pseudonim Léos Carax stanowi anagram jego dwóch imion. W wieku niespełna 20 lat został krytykiem filmowym „Cahiers du Cinéma” prowadzonego przez Serge’a Daneya. Na łamach słynnego pisma zadebiutował entuzjastyczną recenzją Paradise Alley (1978) – pierwszego filmu reżyserskiego Sylvestra Stallone’a. Niedługo później Carax sięgnął po kamerę. Swym pełnometrażowym debiutem – filmem Chłopak spotyka dziewczynę – wzbudził sensację na festiwalu w Cannes. Już wówczas zaprezentował najbardziej charakterystyczne cechy swojego stylu: zamiłowanie do ekranowej poezji, melancholijną wrażliwość i ironiczne poczucie humoru. Następna w kolejności Zła krew otrzymała prestiżową nagrodę za innowacyjność na Berlinale. Kochankowie z Pont-Neuf co prawda okazali się finansową klapą, lecz spotkali się z uznaniem Europejskiej Akademii Filmowej. Po ośmioletniej przerwie Carax powrócił do filmu pełnometrażowego za sprawą Poli X (w międzyczasie nakręcił tylko jeden krótki metraż pt. Sans titre), swobodnej adaptacji powieści Hermana Melville’a. W jednym z późniejszych filmów krótkometrażowych francuski reżyser powołał do życia postać Monsieur Merde, który kilka lat później powrócił jako jeden z bohaterów Holy Motors. Ów film z 2012 roku okazał się rewelacją festiwalu w Cannes i sprawił, że ponownie uznano Caraxa za jednego z najważniejszych twórców współczesnego kina.

Filmografia

1980 Strangulation Blues (short)

1984 Chłopak spotyka dziewczynę / Boy Meets Girl

1986 Zła krew / Mauvais sang / The Night Is Young (aka Bad Blood)

1991 Kochankowie z Pont-Neuf / Les amants du Pont-Neuf / The Lovers on the Bridge

1997 Sans titre (short)

1999 Pola X

2006 My Last Minute (short)

2008 Merde (segment in: Tokyo!)

2009 42 One Dream Rush (co-dir., short)

2012 Holy Motors

Twórcy

reżyseria Léos Carax
scenariusz Léos Carax, Jean-Pol Fargeau, Lauren Sedofsky, based on a novel by Herman Melville
zdjęcia Eric Gautier
montaż Nelly Quettier
muzyka Scott Walker
obsada Guillaume Depardieu, Yekaterina Golubeva, Catherine Deneuve, Delphine Chuillot, Laurent Lucas
producent Bruno Pésery, Karl Baumgartner, Ruth Waldburger
produkcja Arena Films, Canal+, Degeto Film, Euro Space, France 2 Cinéma, La Sept-Arte, Pandora Filmproduktion, Pola Production, Theo Films, Télévision Suisse-Romande, Vega Film
właściciel praw Pathe
źródło kopii Festival Agency
język francuski
barwa kolor