English

Zezowate szczęście

Andrzej Munk
Bad Luck
Polska 1959 / 107’

Jan Piszczyk od dzieciństwa nie może uporać się z prześladującym go pechem.
W jakiejkolwiek sytuacji by się nie znalazł, zawsze przydarza mu się jakieś nieszczęście, które nie pozwala osiągnąć upragnionego "świętego spokoju". Dopiero w więzieniu czuje się naprawdę wolny. Nie musi już dokonywać żadnych wyborów, dlatego chce w nim pozostać na zawsze.
Bogumił Kobiela jako Piszczyk wykreował jedną ze swoich największych ról. Irytujący oportunizm bohatera, a równocześnie sympatia, jaką wzbudza u widza ten naiwny pechowiec, nie pozwala na jednoznaczną ocenę postaci. Piszczyk jest w takim samym stopniu ofiarą jak i sprawcą swoich nieszczęść. Zezowate szczęście - komedia dająca do myślenia - z upływem czasu nie przestaje być aktualna. Jerzy Stefan Stawiński, autor scenariusza, w jednym z wywiadów powiedział: Piszczyk to mały człowieczek w środkowej Europie, którym na wszystkich zakrętach historii gwałtownie miotają wydarzenia. Zmuszają go one do ustawicznej zmiany ról. Na przykład we Francji Piszczyk mógłby być sklepikarzem i przeżyć wszystkie dziejowe burze ostatnich trzydziestu lat nie wychodząc ze swojego sklepiku, ze swej sfery poglądów i osobistych nawyków. U nas to niemożliwe.
Beata Cyganek

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Andrzej Munk
scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński (na podstawie powieści Sześć wcieleń Jana Piszczyka)
zdjęcia: Jerzy Lipman
muzyka: Jan Krenz
obsada: Bogumił Kobiela (Jan Piszczyk), Maria Ciesielska (Basia), Helena Dąbrowska (biuralistka Wychówna), Barbara Kwiatkowska (Jola), Edward Dziewoński (Jelonek), Henryk Bąk (dyrektor)
producent: Wilhelm Hollender
produkcja: Zespół Filmowy Kamera
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
wersja językowa: polska