English

Krzyż Walecznych

Kazimierz Kutz
Cross of Valor
Polska 1958 / 84’

Trzy nowele filmowe łączy ten sam, ironiczno - szyderczy ton. W pierwszej poznajemy Franciszka Sochę, młodego żołnierza, który, z Krzyżem Walecznych na piersi wybiera się na urlop do domu. Niezbyt rozgarnięty chłopak ma nadzieję, że uznanie za bohaterski czyn zagwarantuje mu podziw i szacunek w rodzinnej wiosce. Niestety, wioska i dom zostały obrócone w ruinę.

W drugiej noweli żołnierze przygarniają porzuconego psa. Okazuje się, że zwierzę służyło do szczucia więźniów. Bohaterowie chcą je zabić. Dorośli mężczyźni, tęskniący za strzelaniem do Niemców, w konfrontacji z psem stają się jednak bezsilni i ostatecznie nie sięgają po broń.

Bohaterką trzeciej historii jest wdowa po kapitanie Joczysie, przybywająca do małego miasteczka na zaproszenie tamtejszej ludności. Młoda, atrakcyjna kobieta nie przystaje do zbiorowego wyobrażenia o wdowie po wojennym bohaterze. Zbigniew Cybulski gra młodego wielbiciela wdzięków kapitanowej.

Debiut fabularny Kutza wprowadził do filmów szkoły polskiej nowego bohatera - plebejusza. Początkowo film miał być artystyczną atrakcją kolejnego zjazdu partii. Dopiero stwierdzenia Jerzego Toeplitza, że obraz ten obraża lud, spowodowało zmianę decyzji ówczesnego ministra kultury i sztuki.

Beata Cyganek

Kazimierz Kutz urodził się w 1929 r., ukończył PWSFTiT w Łodzi. Debiutował filmem Krzyż Walecznych (1959), który był głosem polemicznym w ogólnonarodowej dyskusji o doświadczeniach wojennych. Reżyser zyskał wówczas miano doskonałego realisty, który ciepło i z sympatią potrafi pokazać złożoną psychikę człowieka. Swoje pierwsze filmy Kutz tworzył w opozycji do szkoły polskiej. Jego obrazy skupiały się na obserwacji zwyczajnego życia dalekiego od wielkich idei i romantycznej martyrologii. Wielką popularność przyniosła reżyserowi tak zwana trylogia śląska - Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca. Kazimierz Kutz jest również reżyserem teatralnym i telewizyjnym

Filmografia:

1958 Krzyż Walecznych / Cross of Valor

1960 Nikt nie woła / Nobody's Calling

1961 Ludzie z pociągu / Night Train

1963 Milczenie / Silence

1969 Sól ziemi czarnej / Salt of the Black Earth

1971 Perła w koronie / Pearl in the Crown

1975 Znikąd do nikąd / From Nowhere to Nowhere

1979 Paciorki jednego różańca / The Beads of One Rosary

1985 Wkrótce nadejdą bracia / The Brothers Will Come Soon

1993 Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza / The Terrible Dream of Babyface Gorkiewicz

1994 Śmierć jak kromka chleba / Death as a Slice of Bread

1995 Pułkownik Kwiatkowski / Colonel Kwiatkowski

1997 Sława i chwała (serial tv)

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Kazimierz Kutz
scenariusz: Józef Hen
zdjęcia: Jerzy Wójcik
muzyka: Andrzej Markowski
obsada: Jerzy Turek (Franek), Stanisław Milski (Bartłomiej), Władysław Dewoyno (żołnierz), Aleksander Fogiel (Buśko), Bronisław Pawlik (Florczak), Andrzej May (Sypniewski), Henryk Hunko (porucznik), Grażyna Staniszewska (wdowa), Adolf Chronicki (Ołdak), Zbigniew Cybulski (Tadeusz)
producent: Tadeusz Karwański
produkcja: Zespół Filmowy Kadr
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
wersja językowa: polska