English
zaloguj / zarejestruj

Kick That Habit

Peter Liechti
Szwajcaria 1989 / 45’

Istniejący od lat 70. XX wieku szwajcarski duet Voice Crack, który tworzą Andy Guhl i Norbert Möslang, zaliczany jest do pionierów elektroakustycznej improwizacji. Z otaczającego nas świata przedmiotów i mediów wydobywają brzmienia, które – umiejętnie analogowo przetworzone i zmiksowane – układają się w industrialne pejzaże dźwiękowe. Podobny charakter ma film Petera Liechtiego, który odrzucając tradycyjną narrację dokumentalną, z fragmentów prób, koncertów, a także kadrów pozamuzycznych tworzy wizualny kolaż podporządkowany kompozycjom Voice Crack i idealnie definiujący ich miejski rodowód.

Rafał Pawłowski

Peter Liechti

Urodził się w 1951 roku w Sankt Gallen. Uważany jest za mistrza filmowej eseistyki. Jego zamiłowanie do opowiadania obrazem ma swoje korzenie w odbytych w Zurychu studiach z zakresu historii sztuki. Od połowy lat 80. działa jako niezależny reżyser, scenarzysta, producent i operator. Interesuje go przede wszystkim człowiek mierzący się z naturą oraz z samym sobą. Oś narracji jego filmowych esejów stanowią na równi obraz i dźwięk. Najsłynniejsze dzieło Liechtiego to, pokazywane także na Nowych Horyzontach w 2009 i 2012 roku, Odgłosy robaków – zapiski mumii, za które otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową oraz nagrodę na warszawskim festiwalu Planete Doc Reviev. Widzowie Nowych Horyzontów znają także inne dzieło tego twórcy, dokument muzyczny Hardcore Chambermusic, który był prezentowany na festiwalu w 2007 roku.

Wybrana filmografia

1984 Sommerhügel

1989 Kick That Habit (doc.)

1997 Marthas Garden / Martha’s Garden

2004 Namibia Crossings (doc.)

2006 Hardcore Chambermusic / Hardcore Chambermusic – Ein Club für 30 Tage / Hardcore Chambermusic (doc.)

2009 Odgłosy robaków – zapiski mumii / The Sound of Insects – Record of a Mummy (doc.)

2013 Ogród mojego ojca / Vaters Garten – Die Liebe meiner Eltern / Father’s Garden – The Love of My Parents (doc.)

Opracowanie: Rafał Pawłowski

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Peter Liechti
scenariusz Peter Liechti
zdjęcia Peter Liechti, Thomas Imbach
montaż Dieter Gränicher
muzyka Andy Guhl, Norbert Möslang, Knut Remond
dźwięk Norbert Möslang, Andy Guhl, Thomas Imbach
obsada Andy Guhl, Norbert Möslang, Carole Forster, Bea Hadorn, Alex Hanimann, Thomas Imbach, Peter Kamm, Peter Liechti, Knut Remond, Monika Sennhauser, Roman Signer
producent Peter Liechti
produkcja Peter Liechti
właściciel praw Liechti Filmproduktion
źródło kopii Swiss Films
język bez dialogów
barwa kolor i cz.-b.