English
zaloguj / zarejestruj

Lightmaker

Dieter Meier
USA, Polska, Szwajcaria 2001 / 87’

Historia skrzypka, który by odnaleźć ukochaną, wyprawia się do Podziemnego Królestwa Cieni. Jedyny fabularny film w programie i prawdziwa gratka dla wielbicieli różnego rodzaju poloników. Do współpracy przy realizacji tej niezwykłej baśni dla dorosłych lider Yello zaprosił Małgorzatę Potocką i Zbigniewa Zamachowskiego. Polskich aktorów znajdziemy także na drugim planie, autorem zdjęć jest Przemysław Skwirczyński, a scenografii – Tadeusz Kosarewicz. Nakręcony w latach 80. film z powodów technicznych przez ponad dekadę utknął w postprodukcji. Jego premiera odbyła się ostatecznie w 2001 roku na festiwalu w Berlinie. Jednak niezadowolony z efektu końcowego Dieter Meier przystąpił do ponownych prac nad obrazem i w 2011 roku zaprezentował jego reżyserską wersję.

Rafał Pawłowski

nagrody

WorldFest Houston 2001 – Gold Special Jury Award

Dieter Meier

Lider kultowej formacji Yello swoją karierę zaczynał pod koniec lat 60. jako eksperymentalny filmowiec, a jego wczesne prace prezentowane były m.in. w sekcji Quinzaine des Réalisateurs na festiwalu w Cannes i w ramach nie mniej słynnej wystawy documenta 5 w Kassel. W 1979 roku wraz z Borisem Blankiem założył duet Yello. Jego dziełem jest identyfikacja wizualna zespołu i związane z nią liczne wideoklipy, które nagradzano m.in. na targach MIDEM (Marché International du Disque et de l’Edition Musicale) w Cannes. Jeden z nich – Pinball Cha Cha – trafił do zbiorów nowojorskiego Museum of Modern Art.

Wybrana filmografia

1969 Paperfilm 7 Selfportrait

1972 81’000 Units (short)

1981 Jetzt und Alles

2001 Lightmaker

Opracowanie: Rafał Pawłowski

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Dieter Meier
scenariusz Dieter Meier, Rozanne Charboneau, Larry Arrick
zdjęcia Przemysław Skwirczyński
montaż Adam Bernardi
muzyka Christophe Beck, Yello
obsada Rod Steiger, Zbigniew Zamachowski, Dieter Meier, Cornelia Grolimund, Małgorzata Potocka, Johnny Melville, Ferdinand Pregartner, Jerzy Zelnik, Marzena Król
produkcja Yello Music & Motion Pictures, M.M. Potocka Productions, Frenetic Films
właściciel praw Dieter Meier
język angielski
barwa kolor i cz.-b.