English
zaloguj / zarejestruj

Magic FM

Luc Peter, Stéphanie Barbey
Magic Radio
Szwajcaria, Francja 2007 / 83’

W niemających problemów z analfabetyzmem społeczeństwach zachodnich radio od lat pełni głównie rolę muzyczno-informacyjnego wypełniacza, rzadko będąc opiniotwórczym medium. Zupełnie inaczej wygląda to w krajach afrykańskich. Luc Peter i Stéphanie Barbey portretują społeczność Nigerii, gdzie po zniesieniu w latach 90. państwowego monopolu doszło do prawdziwej radiowej rewolucji. Dziś własną stację ma prawie każda wioska, a odbiornik stanowi podstawowe wyposażenie domu. To fale eteru wyznaczają rytm dnia, edukują mieszkańców, służą komunikacji, wypełniają wolny czas i kształtują gusta.

Rafał Pawłowski

Luc Peter

Urodził się w 1963 roku w szwajcarskiej Lozannie. W 1989 roku ukończył nauki polityczne na uniwersytecie w Genewie i podjął studia filmowe w ECAL – Regionalnej Akademii Sztuki w Lozannie. Od 1991 roku zdobywał doświadczenie na planie filmowym, terminując m.in. przy filmach Jean-Luca Godarda i Krzysztofa Kieślowskiego (był asystentem reżysera podczas kręcenia Trzy kolory: Czerwony). W 1998 roku na kilka lat związał się z niemieckojęzyczną szwajcarską telewizją SRF, realizując reportaże dla programu Voilà. Od 2001 roku jest członkiem ekipy studia Intermezzo Films specjalizującego się w produkcjach dokumentalnych.

Wybrana filmografia

2000 Record Player: Christian Marclay (doc.)

2002 Gilles Jobin: le voyage de Moebius (doc.)

2004 La Ribot Distinguida (doc.)

2007 Magic FM / Magic Radio (co-dir., doc.)

2012 Les années Schwarzenbach (co-dir., doc.)

Stéphanie Barbey

Pochodzi z Szwajcarii, lecz jej biografia ma wybitnie kosmopolityczny charakter. Urodzona w 1972 roku reżyserka ukończyła Instytut Studiów Międzynarodowych w rodzinnej Genewie, by następnie przenieść się na politologię na uniwersytecie w Londynie. Zdobyte wykształcenie zaowocowało pracą w takich organizacjach, jak Bank Światowy i Światowe Forum Ekonomiczne. Filmem zajęła się w 2003 roku, dokumentalne doświadczenie zdobywając w Paryżu pod okiem słynnego Jeana Roucha.

Filmografia

2002 Draculamania (co-dir., doc.)

2007 Magic FM / Magic Radio (co-dir., doc.)

2008 Science Suisse (doc., short)

2012 Le savoir-fer (co-dir., doc., short)

Opracowanie: Rafał Pawłowski

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Luc Peter, Stéphanie Barbey
scenariusz Stéphanie Barbey, Luc Peter
zdjęcia Marie Spencer, Luc Peter
montaż Orsola Valenti, Florent Mangeot
muzyka Vincent Hänni, Gabriel Scotti
dźwięk Blaise Gabioud
producent Luc Peter, Vincent Pluss
produkcja Intermezzo Films, RTS Radio Télévision Suisse, SRG SSR, Nord/Ouest Documentaires, Arte
właściciel praw Andana Films
język francuski, hausa
barwa kolor