English
zaloguj / zarejestruj

Ojczyste dźwięki

Stefan Schwietert
Echoes of Home / Heimatklänge
Szwajcaria, Niemcy 2007 / 80’

Pierwsza reakcja przeciętnej osoby na „jodłowanie” jest mniej więcej taka jak jednego z bohaterów filmu, Christiana Zehndera. To poczucie zażenowania, nieuchronnie związane z sugestywnym obrazem śpiewających mężczyzn odzianych w tyrolskie krótkie spodnie na szelkach i kapelusze z piórkiem. Dopiero uwolnienie się od tego stereotypu pozwala spojrzeć inaczej na tradycję tego specyficznego śpiewu kultywowanego przez mieszkańców Alp. Dla Zehndera, podobnie jak dla dwójki innych bohaterów filmu, ta forma muzycznej ekspresji stała się czymś na kształt mistycznego doświadczenia pozwalającego odnaleźć jedność z naturą, a zarazem stanowiącego punkt wyjścia dla dalszych muzycznych poszukiwań.

Rafał Pawłowski

nagrody

Berlin IFF 2007 – C.I.C.A.E. Award; Athens IFF 2007 – Best Music & Film Award Golden Athena; Festival Internacional San Luis Cine 2007 – Best Documentary; Swiss Film Prize 2008 – Best Documentary

Stefan Schwietert

Urodził się w 1961 roku w niemieckim Esslingen, dorastał jednak w Therwil w Szwajcarii. Pierwsze doświadczenia jako filmowiec zdobywał na początku lat 80. w telewizji Globo, gdzie asystował przy realizacji filmów muzycznych. W 1983 roku wyjechał do USA. Przez pewien czas był słuchaczem California Art Institute w San Francisco. Od 1984 do 1990 roku studiował w Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie, by po jej ukończeniu powołać do życia firmę Neapel Film. Od początku swojej kariery dokumentalisty skupił się na nietypowych muzykach, instrumentach i powiązanych z nimi historiami.

Wybrana filmografia

1986 Das Topolino Projekt (short)

1996 A Tickle in the Heart (doc.)

2000 El acordeón del diablo

2004 Schwarze Madonna (doc.)

2005 Accordion Tribe (doc.)

2007 Ojczyste dźwięki / Heimatklänge / Echoes of Home (doc.)

2012 Bałkańskie melodie / Balkan Melodie / Balkan Melody (doc.)

Opracowanie: Rafał Pawłowski

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Stefan Schwietert
scenariusz Stefan Schwietert
zdjęcia Pio Corradi
montaż Stephan Krumbiegel
muzyka Erika Stucky, Noldi Alder, Christian Zehnder
dźwięk Dieter Meyer
obsada Erika Stucky, Noldi Alder, Christian Zehnder
producent Cornelia Seitler
produkcja Maximage, Zero One Film, Schweizer Radio und Fernsehen, Bayerischer Rundfunk
właściciel praw Maximage
źródło kopii Swiss Films
język niemiecki
barwa kolor