English
zaloguj / zarejestruj

Bałkańskie melodie

Stefan Schwietert
Balkan Melody / Balkan Melodie
Szwajcaria, Niemcy, Bułgaria 2012 / 92’

Muzyczna etnografia to zajęcie dla pasjonatów. Bez wątpienia są nimi Marcel i Catherine Cellier – szwajcarskie małżeństwo przez ponad pół wieku podróżujące po Bałkanach i dokumentujące wszelkie formy tamtejszego muzycznego folkloru. Światowa scena muzyczna zawdzięcza im między innymi odkrycie Gheorghe’a Zamfira czy hipnotyzujących bułgarskich chórów. Bałkańskie melodie to w równej mierze opowieść o ich fascynacji skrywaną za żelazną kurtyną kulturą Europy Południowo-Wschodniej, jak i próba uchwycenia fenomenu zrodzonej na styku katolicyzmu, prawosławia oraz islamu muzyki Karpat i Bałkanów. Przede wszystkim jednak film Schwieterta to próba ocalenia pamięci o Cellierach i ich pasji.

Rafał Pawłowski

nagrody

Special Prize of Freistadt City 2012

Stefan Schwietert

Urodził się w 1961 roku w niemieckim Esslingen, dorastał jednak w Therwil w Szwajcarii. Pierwsze doświadczenia jako filmowiec zdobywał na początku lat 80. w telewizji Globo, gdzie asystował przy realizacji filmów muzycznych. W 1983 roku wyjechał do USA. Przez pewien czas był słuchaczem California Art Institute w San Francisco. Od 1984 do 1990 roku studiował w Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie, by po jej ukończeniu powołać do życia firmę Neapel Film. Od początku swojej kariery dokumentalisty skupił się na nietypowych muzykach, instrumentach i powiązanych z nimi historiami.

Wybrana filmografia

1986 Das Topolino Projekt (short)

1996 A Tickle in the Heart (doc.)

2000 El acordeón del diablo

2004 Schwarze Madonna (doc.)

2005 Accordion Tribe (doc.)

2007 Ojczyste dźwięki / Heimatklänge / Echoes of Home (doc.)

2012 Bałkańskie melodie / Balkan Melodie / Balkan Melody (doc.)

Opracowanie: Rafał Pawłowski

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Stefan Schwietert
scenariusz Stefan Schwietert
zdjęcia Pierre Mennel
montaż Isabel Meier
dźwięk Oswald Schwander, Dieter Meyer, Jörg Höhne
producent Cornelia Seitler
produkcja Maximage, Zero One Film, Agitprop, Schweizer Radio und Fernsehen, SRG SSR, RTS Radio Télévision Suisse, Bayerischer Rundfunk
właściciel praw Maximage
język francuski, rumuński, bułgarski
barwa kolor i cz.-b.