English

Hardware

Richard Stanley
Wielka Brytania, USA 1990 / 94’

Znana sceneria: zwiastowany przez zasnuwający niebo pył czas apokalipsy, miasto grzechu rzucone gdzieś pośród ziem jałowych. Znany układ protagonistów i antagonistów: żyjące z dnia na dzień wyrzutki versus wykopany z piachu elektroniczny morderca. To, co w dniu premiery wydawało się wielu krytykom jedynie nawiązaniem do wcześniejszych hitów science fiction, jest tak naprawdę dusznym popkulturowym bad tripem. Obdarzony wielkim stylistycznym talentem reżyser Richard Stanley przekuwa pulpowy kruszec w szczerozłoty koszmar. W ramach bonusu dostajemy zaś gościnne występy rockowych idoli. Carl McCoy z Fields of the Nephilim jest tajemniczym wędrowcem, Lemmy z Motörhead kieruje wodną taksówką, a Iggy Pop w roli radiowego didżeja oznajmia codziennie swoim słuchaczom, że znowu nie ma dla nich żadnych pierdolonych dobrych wieści.

nagrody

Avoriaz Fantastic FF 1991 – Best Special Effects; Brussels International Festival of Fantasy Film 1991 – Silver Raven; Fantasporto 1991 – International Fantasy Film Award

Richard Stanley

Urodził się w 1966 roku w Fish Hoek w Afryce Południowej. Będąc synem badaczki zajmującej się folklorem i mitami, w dzieciństwie wiele podróżował, mając nieustannie kontakt ze światem magii i dawnych wierzeń. Potem studiował antropologię. Pierwsze filmy kręcił jeszcze w szkole średniej, a profesjonalne szlify zdobywał na planach teledysków takich tuzów rocka, jak Fields of the Nephilim czy Public Image Ltd. W pełnym metrażu zadebiutował w 1990 roku, tworząc otoczony obecnie kultem film science fiction pt. Hardware. Potem nakręcił nastrojowy horror Diabelski pył (1992), po którym miał zrealizować adaptację Wysypy doktora Moreau, ale ostatecznie został odsunięty od całego projektu. Przez następne lata zajmował się przede wszystkim kinem dokumentalnym i krótkimi metrażami.

Wybrana filmografia

1983 Rites of Passage (short)

1990 Hardware

1992 Diabelski pył / Dust Devil

2001 The Secret Glory (doc.)

2002 The White Darkness (doc.)

2006 The Sea of Perdition (short)

Twórcy

reżyseria Richard Stanley
scenariusz Richard Stanley, based on a story by Steve MacManus and Kevin O’Neill
zdjęcia Steven Chivers
montaż Derek Trigg
muzyka Simon Boswell
obsada Iggy Pop, Carl McCoy, Dylan McDermott, Stacey Travis, John Lynch, William Hootkins, Lemmy, William Hootkins
producent JoAnne Sellar, Paul Trijbits
produkcja Unlimited Palace Productions, British Screen, British Satellite Broadcasting (BSB), Wicked Films
właściciel praw MGM
źródło kopii Park Circus
język angielski