English

Płonące uszy

Ursula Puerrer, A. Hans Scheirl, Dietmar Schipek
Flaming Ears / Rote Ohren fetzen durch Asche
Austria 1992 / 84’

Utrzymany w punkowej estetyce portret postapokaliptycznego miasta. Metropolia zaludniona przez antypatyczne i zdegenerowane postacie wydaje się jedynie prowizoryczną dekoracją dla groteskowego teatrzyku końca świata. Umowność i atrofię tej przestrzeni podkreślają kolejne inscenizacyjne zabiegi: wielkomiejski ruch przedrzeźniają ożywione za pomocą animacji poklatkowej, zabawkowe pojazdy, a wszystko otula ciemność, z której raz po raz dobiegają wystrzały, krzyki i wycie policyjnych syren. Jak w przypadku każdej schodzącej na psy cywilizacji, tak i tu rytm ludzkiego życia wyznaczają seks i przemoc. W niejasnych, przypominających zły sen przebłyskach objawiają się nam losy trzech kobiet, które poszukują zemsty, orgazmu lub pożywnego mięsa zmutowanych aligatorów. Cyberpunkowa fantazja, którą według „San Francisco Weekly” mógłby nakręcić J.G. Ballard, gdyby urodził się jako austriacka lesba.

Ursula Puerrer

Urodziła się w 1962 roku w Wiedniu. Reżyserka, scenarzystka, aktorka i producentka – w tych wszystkich rolach pracowała przy Płonących uszach (1992).

Filmografia

1992 Płonące uszy / Rote Ohren fetzen durch Asche / Flaming Ears (co-dir.)

A. Hans Scheirl

Urodzony w 1956 roku w Salzburgu jako Angela Scheirl. W latach 1975–1980 uczęszczał na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu. To właśnie wtedy zaczął kręcić pierwsze filmy. Do 1988 roku zrealizował ponad 50 produkcji, z których wszystkie podejmowały kwestie genderowe. Do dwóch najsłynniejszych należą Płonące uszy (1992) i Dandy Dust (1998). Zajmował się również malarstwem. Przez kilkanaście lat mieszkał w Londynie, a od 2006 roku jest profesorem na swojej wiedeńskiej Alma Mater.

Filmografia

1989 The Abbotess and the Flying Bone (short, co-dir.)

1992 Płonące uszy / Rote Ohren fetzen durch Asche / Flaming Ears (co-dir.)

1998 Dandy Dust

Dietmar Schipek

Urodził się w 1959 roku w Mistelbach w Dolnej Austrii. Wraz z A. Hansem Scheirlem, transgenederowym reżyserem i artystą, współtworzył filmy The Abbotess and the Flying Bone (1989) i Płonące uszy (1992). Pracował jako dźwiękowiec przy takich produkcjach, jak Tibetische Erinnerungen (Tibetan Memories, 1995), Nervenkriege (Nerv, 1995), No comment – minimundus AUSTRIA (1996) i Co siódmy człowiek (Jeder siebte Mensch, 2006).

Filmografia

1989 The Abbotess and the Flying Bone (co-dir., short)

1992 Płonące uszy / Rote Ohren fetzen durch Asche / Flaming Ears (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Ursula Puerrer, A. Hans Scheirl, Dietmar Schipek
scenariusz Ursula Puerrer, Dietmar Schipek
zdjęcia Margarete Neumann, Manfred Neuwirth
montaż A. Hans Scheirl
muzyka Dietmar Schipek
obsada Susana Helmayr, Ursula Puerrer, A. Hans Scheirl, Margarete Neumann
producent Ursula Puerrer, A. Hans Scheirl
produkcja FilmFörderung Hamburg GmbH, Kulturamt der Niederoesterreichischen Landesregierung
właściciel praw Sixpack
język niemiecki