English

Kanał

Andrzej Wajda
Canal
Polska 1956 / 91’

Kiedy w studiu filmowym w Łodzi budowano kanały potrzebne do realizacji kolejnego filmu Andrzeja Wajdy, nikt nie przypuszczał, że po latach zostanie on uznany za początek szkoły polskiej. Scenariusz do filmu napisał Jerzy Stefan Stawiński na podstawie własnego opowiadania opartego na jego osobistych wojennych przeżyciach. Kanał był pierwszym po wojnie obrazem powstania warszawskiego. Opowiada o tragicznej próbie przedostania się oddziału żołnierzy AK do walczącego Śródmieścia. W oblężonej Warszawie coraz trudniej swobodnie się poruszać, dlatego żołnierze decydują się zejść do kanałów. Zbliżającą się tragedię zapowiada muzyka, która towarzyszy postaciom w ich podziemnej wędrówce. Przejmujące dźwięki okaryny, w połączeniu z odgłosami strzelaniny i tupotu nóg, w mrocznych, wypełnionych wilgotną mazią kanałach kreują oryginalny obraz piekła, w jakim znaleźli się bohaterowie. Reżyser nie zdecydował się na laurkowy obraz powstańców. To spowodowało krytyczny odbiór filmu przez widzów i mało pochlebne opinie krytyki. Dopiero Srebrna Palma w Cannes w 1957 roku (ex aequo z Siódmą pieczęcią Bergmana!) i zachwyt filmem za granicą, ocieplił jego odbiór w kraju.

Beata Cyganek

 

Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, urodził się w 1926 r. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie (1946-50), następnie reżyserię w PWSF w Łodzi. Andrzej Wajda jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów a zarazem współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał u boku Aleksandra Forda przy filmie Piątka z ulicy Barskiej. Debiutował filmem Pokolenie, opowieścią o losach młodzieży z warszawskich przedmieść podczas okupacji hitlerowskiej. Wajda jest reżyserem niezwykle płodnym i wszechstronnym. Zrealizował filmy psychologiczne, historyczne, polityczne, adaptacje dzieł literaturackich. W każdym z tych gatunków stworzył obrazy, które na stałe weszły do historii polskiego kina. W dowód uznania za wybitne zasługi w dziedzinie filmu Wajda otrzymał wiele prestiżowych nagród. W 2000 r. jako pierwszy polski filmowiec otrzymał Oscara - za całokształt twórczości.

Wajda zajmuje się również reżyserią teatralną. Związany jest z krakowskim Teatrem Starym i warszawskim Teatrem Powszechnym.

 

Filmografia:

1954 Pokolenie/ A Generation

1957 Kanał/ Canal

1958 Popiół i diament/ Ashes and Diamonds

1959 Lotna

1960 Niewinni czarodzieje/ Innocent Sorcerers

1965 Popioły/ The Ashes

1968 Wszystko na sprzedaż/ Everything for Sale

1968 Bramy raju/ Gates to Paradise

1970 Krajobraz po bitwie/ Landscape After the Battle

1973 Wesele/ The Wedding

1974 Ziemia obiecana/ Promised land

1976 Człowiek z marmuru/ Man of Marble

1979 Panny z Wilka/ The Girl from Wilko

1981 Człowiek z żelaza/ Man of Iron

1983 Danton

1986 Kronika wypadków miłosnych/ Chronicle of Amorous Accidents

1992 Pierścionek z orłem w koronie/ The Ring with a Crowned Eagle

1996 Panna Nikt/ Miss Nobody

1999 Pan Tadeusz

2002 Zemsta/ The Revenge

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński
zdjęcia: Jerzy Lipman, Jerzy Wójcik
muzyka: Jan Krenz, Adam Pawlikowski
obsada: Teresa Iżewska (Stokrotka), Tadeusz Janczar (Korab), Emil Karewicz (Mądry), Wieńczysław Gliński (Zadra), Vladek Sheybal (Kompozytor), Tadeusz Gwiazdowski (Kula), Stanisław Mikulski (Smukły) , Teresa Berezowska (Halinka)
producent: Stanisław Adler
produkcja: Zespól Filmowy Kadr
źródło kopii: Filmoteka Narodowa
nagrody: MFF Cannes 1957 - Nagroda Specjalna Jury / Special Jury Prize
wersja językowa: polska