English

Raj: nadzieja

Ulrich Seidl
Paradise: Hope / Paradies: Hoffnung
Austria, Francja, Niemcy 2013 / 91’

Za sprawą Raju: nadziei w piwnicy Ulricha Seidla zagościła wreszcie odrobina światła. W ostatniej części trylogii (pozostałe dwie prezentowane są w sekcji Sezon) austriacki reżyser przygląda się życiu współczesnej nastolatki. Tak jak bohaterki wcześniejszych części cyklu, tak i ta dziewczyna stara się uciec od niesatysfakcjonującej codzienności w stronę szkodliwej iluzji. W przypadku Melanie funkcję tę pełni uczucie skierowane pod adresem lekarza przypominającego skrzyżowanie Josefa Fritzla z doktorem Judymem. Jednak zgodnie z Seidlowską przewrotnością mężczyzna z agresora zamienia się w ofiarę próbującą uciec przed szczenięcą miłością adoratorki. To zafunduje bohaterce gorzką lekcję życia. I raczej nie przyniesie nadziei, że Melanie będzie w stanie uniknąć żałosnego losu swych poprzedniczek z Wiary i Miłości.

Ulrich Seidl

Rocznik 1952. Austriacki reżyser, scenarzysta i producent, laureat wielu festiwali. Na swojej stronie internetowej do listy przymiotników go określających sam dodaje jeszcze kilka: voyeur, mizantrop, cynik, społeczny pornograf, łajdak, prowokator, pesymista, humanista. To jednak bardziej igranie z powszechną opinią na swój temat niż deklaracja autorskiej tożsamości. Od kiedy ponad 30 lat temu zaczął kręcić filmy, nieustannie wzbudza kontrowersje. Główną tego przyczyną zdaje się jego niechęć do określania gatunkowej formuły – reżyser ten nie potrzebuje rozróżnienia na dokument i fikcję, dlatego też jego twórczość bywa nazywana zainscenizowaną rzeczywistością. Ta niejasność konfunduje, czasami irytuje odbiorcę, który lubi przejrzyste kategorie. Twórca najchętniej pracuje z amatorami, realizuje zdjęcia w prawdziwych przestrzeniach. Często kojarzy się go z Fassbinderem, Herzogiem czy Pasolinim. Seidl to stuprocentowe przeciwieństwo fotografa ślubnego – jego obiektyw wyłapuje momenty nieestetyczne, wstydliwe, bolesne. Jednak owo okrutne spojrzenie to tylko pozór. W starannie skomponowanych kadrach filmów Seidla widać głęboko humanistyczne podejście do portretowanej rzeczywistości. Bohater retrospektywy na zeszłorocznych Nowych Horyzontach.

Wybrana filmografia

1980 Metr czterdzieści / Einsvierzig / One Forty (doc., short)

2001 Upały / Hundstage / Dog Days

2007 Import/Export

2012 Raj: miłość / Paradies: Liebe / Paradise: Love

2012 Raj: wiara / Paradies: Glaube / Paradise: Faith

2013 Raj: nadzieja / Paradies: Hoffnung / Paradise: Hope

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Ulrich Seidl
scenariusz Ulrich Seidl, Veronika Franz
zdjęcia Edward Lachman, Wolfgang Thaler
montaż Christof Schertenleib
dźwięk Erik Mischijew, Matz Müller
obsada Melanie Lenz, Verena Lehbauer, Joseph Lorenz,
producent Ulrich Seidl, Philippe Bober, Christine Ruppert
produkcja Ulrich Seidl Film Produktion GmbH, Tatfilm, Société Parisienne de Production, ARD Degeto Film, Arte France, ORF Film/Fernseh-Abkommen, WDR / Arte
polski dystrybutor Against Gravity
język niemiecki