English

Computer Chess

Andrew Bujalski
USA 2013 / 92’

Andrew Bujalskiemu nie sposób odmówić artystycznej konsekwencji. Ojciec chrzestny nurtu mumblecore nakręcił autystyczny film o zamkniętych w sobie bohaterach. W przeładowanym dialogami, skąpanym w czerni i bieli Computer Chess Bujalski cofa się do początku lat 80., by zrelacjonować przebieg weekendowego turnieju dla programistów komputerowych. Kluczem pozwalającym na wniknięcie do tego hermetycznego świata staje się dla reżysera poczucie humoru i sympatia wobec dziwacznych postaci. Bujalski nie odmawia sobie ironicznych uwag na temat życiowego nieprzystosowania komputerowych geniuszy, lecz jednocześnie z podziwem komentuje napędzającą ich pasję. Być może właśnie dzięki niej walka człowieka z technologią nie została jeszcze skazana na porażkę.

nagrody

Sundance FF 2013 – Alfred P. Sloan Feature Film Prize

Andrew Bujalski

Urodził się w 1977 roku w Bostonie. Ukończył studia filmowe na uniwersytecie Harvarda, gdzie jedną z jego nauczycielek była słynna reżyserka Chantal Akerman. W 2002 roku zadebiutował filmem Funny Ha Ha. Szybko zyskał uznanie jako pionier ruchu filmowego mumblecore i wykształcił specyficzny styl, który – ze względu na swój głęboki realizm – bywa porównany do twórczości Mike’a Leigh czy Johna Cassavetesa. Na Nowych Horyzontach w 2009 roku prezentowaliśmy jego film pt. Wosk pszczeli. Computer Chess to jego czwarty film pełnometrażowy.

Filmografia

2002 Funny Ha Ha

2005 Z wzajemnością / Mutual Appreciation

2009 Wosk pszczeli / Beeswax

2013 Computer Chess

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Andrew Bujalski
scenariusz Andrew Bujalski
zdjęcia Matthias Grunsky, Michael Bricker
montaż Andrew Bujalski
dźwięk Kevin Bewersdorf, Paavo Hanninen, Eric Masunaga, Joel Sadler
obsada Patrick Riester, Wiley Wiggins, Myles Paige, Robin Schwartz, Gerald Peary, Gordon Kindlmann, James Curry
producent Houston King, Alex Lipschultz, Scott Colquitt, Morgan Coy, Andrew Finnigan, Brooke Finnigan, Carlyn Hudson, Gary Stewart
właściciel praw Film Sales Company
język angielski
barwa kolor i cz.-b.