English

WITAJ, MARTWE CIAŁO

Kees Brienen
DEAD BODY WELCOME
Holandia 2013 / 80’

Główny bohater filmu dowiaduje się, że przyjaciel, z którym miał spotkać się w Indiach, by razem mogli przeżyć całkowite zaćmienie słońca, zmarł w niejasnych okolicznościach, czekając na niego w górskiej wiosce. Rusza więc, by odnaleźć jego ciało i godnie je pochować. Milcząca podróż to równocześnie mentalna wyprawa do źródła smutku. Kalejdoskop pięknych, choć w swej istocie prozaicznych, obrazów hinduskiej prowincji wydaje się próbą konceptualnego odwzorowania powolnego procesu poszukiwania sensu w chaotycznym rytmie codzienności, synkopowanym przytłaczającym poczuciem straty. Zaćmienie staje się kosmicznym rytuałem transgresji, rekalibracją wszechświata, z którego znika jeden element, by zrobić miejsce innemu.

Piotr Szcześniak

Kees Brienen

Urodził się w 1968 roku w Holandii. Po wielu latach nieustannego podróżowania Kees Brienen ukończył studia filmowe na Rietveld Academy w Amsterdamie. Zainteresowanie nowymi mediami i rozwojem języka filmowego skierowało jego aktywność w stronę organizacji wydarzeń poświęconych nowym zjawiskom w kinematografii. Dotychczas reżyserował eksperymentalne filmy krótkometrażowe. WITAJ, MARTWE CIAŁO to jego pełnometrażowy debiut.

Filmografia

1994 Kriterion (short)

1996 Bodyhit (short)

2004 I Love You So… (short)

2006 I Love You So Much Daddy... (short)

2013 WITAJ, MARTWE CIAŁO / DEAD BODY WELCOME

Opracowanie: Piotr Szcześniak

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Kees Brienen
scenariusz Desiree Duwel
zdjęcia Benito Strangio
montaż Menno Boerema
muzyka Martijn van Boven
obsada Kees Brienen, Big Mama Amma Ongel, Geeta Prasaad Regmi, Mister Pala Bhutia, Raul Langa, Naresh Choowdri, Kallu Sahani
producent René Goossens, Kees Brienen
produkcja Annemiek van Gorp, De Productie KINO
właściciel praw De Productie
język holenderski, angielski, hindi