English

Światło dnia

Tizza Covi, Rainer Frimmel
The Shine of Day / Der Glanz des Tages
Austria 2012 / 90’

Cyrkowiec spotyka aktora. Pierwszy twierdzi, że jest wujem drugiego. Nie siedzą na scenie, ale przy stoliku w ciemnej knajpie. Woda nie zamienia się w wino, a niezręczność w ciepłą relację. Historia nabiera rumieńców dopiero, gdy wuj zaczyna śledzić siostrzeńca. Wykorzystuje więzy krwi, żeby prowadzić przedziwną grę. Philipp jest samotnym mężczyzną szukającym towarzystwa. Albo niegroźnym wariatem. Czasem wspiera Waltera, często mu przeszkadza. Zwłaszcza wtedy, kiedy próbuje dyskutować o naturze wolności i życiowych wyborach. A może jest tylko przyjacielem, jakiego Walter nigdy nie miał? Ojcem, o kontakty z którym nigdy nie dbał? Dziadkiem dla dzieci, których nie miał czasu spłodzić? Czy też głosem sumienia, o jakiego posiadanie aktor nigdy siebie nie podejrzewał?

nagrody

Locarno IFF 2012 – Best Actor, FFS Don Quijote Prize, Prize of the Ecumenical Jury – Special Mention; Viennale IFF 2012 – MehrWERT Film Prize; Max Ophuls FF 2012 – Max Ophuls Prize

Tizza Covi, Ranier Frimmel

Tizza Covi (urodzona we włoskim Bonzano w 1971 roku) i Rainer Frimmel (urodzony w Wiedniu w 1971 roku) studiowali fotografię na wiedeńskim Higher College dla artystów grafików. W 2001 roku nakręcili wspólnie dokument Das ist Alles. Rok później założyli firmę producencką Vento Film. Ich kolejny dokument, Babooska (2005), został uhonorowany Nagrodą Wolfganga Staudte’a na festiwalu w Berlinie. Pełnometrażowy debiut Covi i Frimmela, La pivellina (2009), wygrał Europa Cinemas Label w sekcji Quinzaine des Réalisateurs w Cannes i był austriackim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny 2011.

Wybrana filmografia

2001 Das ist Alles (doc.)

2005 Babooska (doc.)

2009 La pivellina / Little Girl

2012 Światło dnia / Der Glanz des Tages / The Shine of Day

Artykuły o filmie

Film w internecie

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Tizza Covi, Rainer Frimmel
scenariusz Xaver Bayer, Tizza Covi, Rainer Frimmel
zdjęcia Rainer Frimmel
dźwięk Manuel Grandpierre, Manuel Grandpierre, Sabine Maier
obsada Philipp Hochmair, Walter Saabel
produkcja Vento Film
właściciel praw AFC
język niemiecki