English

Krivina

Igor Drljača
Kanada, Bośnia i Hercegowina 2012 / 70’

Miro jest imigrantem, który uciekł z byłej Jugosławii z powodu wojny, obecnie mieszka w Toronto. Dowiaduje się, że jego przyjaciel z dzieciństwa, Dado, o którym wieść zaginęła 20 lat temu, jest poszukiwany za zbrodnie wojenne. Miro wraca do Bośni, aby go odnaleźć. Szczegóły jego podróży są niejasne, podobnie jak los Dado, który w opowieściach mieszkańców wioski jawi się jako duch. Duchami są także niektórzy mieszkańcy osady. Kilkakrotnie przywołana scena wypadku autobusu z młodzieżą jadącą na zawody sportowe stanowi symboliczne przypomnienie wydarzeń tkwiących w zbiorowej pamięci. Film, będący połączeniem dokumentu z fabułą, wydaje się zawieszony między teraźniejszością a przeszłością, między Jugosławią a Kanadą, między pamięcią, snem a rzeczywistością. Serbskie słowo krivina można przetłumaczyć jako metaforyczne na zakręcie. Film jest zapisem osobistych doświadczeń reżysera, a także zbiorowej pamięci całego pokolenia, które musiało uciekać na Zachód i nie potrafiło odnaleźć się w nowej, „lepszej” rzeczywistości. Traumatyczne doświadczenia infekują ich pamięć, co uniemożliwia im budowanie życia na nowo. Krivina to oryginalne, hipnotyczne i miejscami wręcz surrealistyczne dzieło, w którym nic nie jest tym, czym się wydaje.

Roman Gutek

Igor Drljača

Urodził się w 1983 roku w Sarajewie, 10 lat później jego rodzina przeprowadziła się do Kanady z powodu wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Reżyser i producent filmowy. Jego krótkie metraże pokazywano na wielu festiwalach, m.in. w Toronto, Vancouver czy Palm Springs. Na zeszłorocznych Nowych Horyzontach jego dokument Bezpiecznik albo jak spaliłem Simóna Bolívara brał udział w konkursie na najlepszy europejski film krótkometrażowy. Krivina to jego debiut pełnometrażowy.

Filmografia

2008 Mobilni Snovi / Mobile Dreams (short)

2009 On a Lonely Drive (short)

2010 Žena u Ljubičastom / Woman in Purple (short)

2011 Bezpiecznik albo jak spaliłem Simóna Bolívara / Kako sam zapalio Simóna Bolívara / The Fuse: Or How I Burned Simón Bolívar (doc., short)

2012 Krivina

Artykuły o filmie

Film w internecie

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Igor Drljača
scenariusz Igor Drljača
zdjęcia Roland Echavarria
montaż Igor Drljača, Albert Shin
muzyka Bojan Bodruzić
dźwięk Matthew Chan
obsada Goran Slavković, Jasmin Geljo, Edis Livnjak, Minela Jašar, Nebojša Mijatović, Petar Mijatović, Jelena Mijatović, Milkan Đurovic, Bogdanka Vujadinović, Erica Leung
producent Igor Drljača, Albert Shin
produkcja Timelapse Pictures
właściciel praw Princ Films, Inc.
język serbsko-chorwacki, bośniacki