English

Lwy

Jazmín López
Lions / Leones
Argentyna, Francja, Holandia 2012 / 82’

Jazmín López otwiera rozważania na temat swojego debiutu cytatem z Borgesa: Śmierć jest przeżytym życiem. Życie jest nadchodzącą śmiercią. Grupa przyjaciół wędruje po lesie. Początkowo wydaje się, że są na wakacyjnej wycieczce i idą w znanym kierunku. Szybko jednak można się zorientować, że zataczają koła. Błądzą, jakby znaleźli się w labiryncie. A może jak młode lwy krążą po swoim terytorium? Czas płynie, a jakby stał w miejscu. Bohaterowie przebywają poza czasem, osiągając niezwykle intensywny stan. W odczuwaniu tego stanu – poza konkretną przestrzenią, w krajobrazie bez określonych granic – pomaga ciągły ruch. Zarówno ruch kamery stworzony przez Matíasa Mesę, autora zdjęć m.in. do filmów Gerry i Słoń, jak i ruch aktorów budują atmosferę trwania. Ruch obrazuje byt, a może już niebyt? Po drodze przyjaciele zabawiają się grami słownymi, uwodzą się nawzajem. Nikki odsłuchuje nagrania z ich podróży samochodem. Blizna na szyi Isabel staje się coraz bardziej widoczna. Czym jest ten moment, w którym znaleźli się bohaterowie? Reżyserka nazywa swój film „esejem o śmierci”. I dodaje: to śmierć widziana jako piękny krajobraz. Młodość i jej obsesje; śmierć, jej piękno i brak możliwości zrozumienia.

Magdalena Sztorc

Jazmín López

Urodziła się w 1984 roku w Buenos Aires. Absolwentka reżyserii na Universidad del Cine. Jej filmy krótkometrażowe pokazywane były na festiwalach w Buenos Aires, Tuluzie, Clermont-Ferrand czy Rotterdamie. Jazmín zajmuje się również sztukami wizualnymi. W 2011 roku wzięła udział w Biennale Sztuki w Stambule. Wystawiała w Argentynie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Lwy to jej pełnometrażowy debiut. Film miał światową premierę na festiwalu w Wenecji.

Filmografia

2007 Parece la pierna de una muneca / It Looks Like a Doll’s Leg (short)

2008 Juego vivo / Live Game (short)

2009 Te amo y morite / I Love You and Die (short)

2012 Lwy / Leones / Lions

Opracowanie: Magdalena Sztorc

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Jazmín López
scenariusz Jazmín López
zdjęcia Matías Mesa
montaż Benjamín Doménech, Jazmín López
dźwięk Julia Huberman
obsada Julia Volpato, Pablo Sigal, Macarena del Corro, Diego Vegezzi, Tomás Mackinlay
producent Benjamín Doménech, Santiago Gallelli, Jean des Forêts, Marleen Slot, Leontine Petit, Andrés Longares, Felicitas Raffo
produkcja Rei Cine, Petit Film, Lemming Film, Viking Film, Cepa Audiovisual SRL
właściciel praw Premium Films
język hiszpański