English

Lewiatan

Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel
Leviathan
Francja, Wielka Brytania, USA 2012 / 87’

Nocny połów ryb u wybrzeży Nowej Anglii. W różnych punktach trawlera, który zabiera nas na tę wyprawę, poumieszczano małe kamery. Mogłoby się wydawać, że zapisany w nich obraz będzie doskonale realistyczny, jednak takiego dokumentu jak ten jeszcze w kinie nie było. Granica pomiędzy nami a tym, co na ekranie, przestaje istnieć – znajdujemy się w środku. To doświadczenie jest niesamowicie intensywne, drażni wszystkie zmysły. Obrazy iskrzą kolorami: żółte kurtki rybaków, niebieskie rękawice, jakby czerwieńsza niż zwykle czerwień krwi ryb. Nawet szarość ma w tym filmie wiele odcieni. Świat zanurzony w feerii barw pulsuje gorączkowym rytmem. Wciąga nas miarowe kołysanie się łodzi, po której dnie bez końca turlają się odcięte głowy ryb. Nad nimi w takim samym kołysaniu zawisły mewy, co chwila walczące między sobą o resztki z połowu. Hipnotyczną powtarzalność przerywa pojawienie się kolejnej sieci, pełnej srebrnych ryb. I znowu huk wody, krzyk mew, terkotanie trawlera; genialna kompozycja obrazów i dźwięków. Groźny i piękny zarazem jest to świat, jak z powieści Melville’a. Słusznie przychodzi nam na myśl Moby Dick – pływamy przecież po jego wodach.

Joanna Łapińska

nagrody

Locarno IFF 2012 – FIPRESCI Prize; Viennale 2012 – Standard Audience Award; Los Angeles Film Critics Association Awards 2012 – Independent/Experimental Film and Video Award; CPH:DOX 2012 – New Vision Award, Edinburgh IFF 2013 - Michael Powell Award

Lucien Castaing-Taylor

Urodził się w 1966 roku w Liverpoolu. Wykłada na Harvardzie, gdzie kieruje także Sensory Ethnography Lab. Zadebiutował krótkimi filmami Made in USA i In and Out of Africa zrealizowanymi razem z Ilisą Barbash. Ich kolejne wspólne dzieło, pełnometrażowy dokument Sweetgrass, pokazywany na Nowych Horyzontach w 2009 roku, był nominowany do Independent Spirit Award. Lucien Castaing-Taylor jest także autorem multimedialnych instalacji, takich jak The High Trail i Bedding Down.

Wybrana filmografia

1990 Made in USA (co-dir., short)

2001 In and Out of Africa (co-dir., doc.)

2009 Sweetgrass (co-dir.)

2010 The High Trail (short)

2012 Bedding Down (short)

2012 Lewiatan / Leviathan (co-dir.)

Véréna Paravel

Urodziła się we Francji. Antropolożka i reżyserka filmowa. Pracuje w Sensory Ethnography Lab i Film Study Center na Harvardzie. Zadebiutowała krótkim metrażem 7 Queens. Kolejny jej film, Interface Series, to pięć krótkometrażówek nakręconych przy użyciu Skype’a. Jej film Foreign Parts, zrealizowany wspólnie z J.P. Śniadeckim, był nagradzany na wielu festiwalach; otrzymał m.in. Best First Feature Award i Special Jury Award na festiwalu w Locarno.

Filmografia

2008 7 Queens (short)

2010 Interface Series (short)      

2010 Foreign Parts (co-dir., doc.)

2012 Lewiatan / Leviathan (co-dir.)

Opracowanie: Joanna Łapińska

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel
scenariusz Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel
zdjęcia Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel
montaż Lucien Castaing-Taylor, Véréna Paravel
dźwięk Ernst Karel, Jacob Ribicoff
obsada Declan Conneely, Johnny Gatcombe, Adrian Guillette, Brian Jannelle, Clyde Lee, Arthur Smith, Christopher Swampstead
producent Lucien Castaing-Taylor, Verena Paravel
produkcja Arrête Ton Cinéma, Harbor Picture Company
właściciel praw The Cinema Guild
język angielski