English

Musimy porozmawiać o czerni

We need to talk about black
wykład - performance

Musimy porozmawiać o czerni to wykład - performance Kobasa Laksy z użyciem montażu tekstów - cytatów na żywo. Bazą prezentowanych fragmentów będą między innymi: historia myśli filmowej, podręcznik o łamaniu zasad filmowej kompozycji i Apokalipsa Świętego Jana.

Filmy prezentowane w cyklu The Happy End to głównie czarno-białe projekcje w swojej surrealistyczno-dynamicznej strukturze nawiązujące do początków kina, eksperymentów formalnych lub gatunku określanego jako kino noir. Pozbawione narracyjnych schematów i trudne do ocenienia dzieła poddane analizie ujawniają ukryte treści. W okresie kina niemego muzyka odgrywana przez tapera służyła pogłębieniu przeżyć lub opisu wydarzeń dziejących się na ekranie. Podczas wykładu-prezentacji Kobasa Laksy czytanie fragmentów tekstów i analiza wizualnych aspektów obrazu filmowego posłużą pogłębieniu spojrzenia na temat "końca".

Wykład polecany osobom chętnym do popatrzenia na film jak na strukturę podlegającą ciągłym przemianom i nieskończonemu redefiniowaniu.

Kobas Laksa

Artysta sztuk wizualnych, jest autorem filmów: Sceny z użycia, Pojechałem z mamą na pielgrzymkę, Koło jest przyjemne. To także twórca teledysków i autorskiej techniki fotomontaży miejskich. Współautor projektu Hotel Polonia, za który pawilon polski otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Lwa. Prowadzi wykłady z cyklu Musimy porozmawiać o kolorze, ramach których zajmuje się analizą narracji wizualnej obrazu filmowego.