English

Zamknij się i graj

Will Lovelace, Dylan Southern
Shut Up and Play the Hits / Shut Up And Play The Hits
Wielka Brytania 2012 / 108’

Ostatnie dni mitycznego LCD Soundsystem: wiadomość o rozwiązaniu zespołu poszła w eter, ostatnia płyta wydana, ostatnie wywiady udzielone, ostatni koncert – ekstatyczne przeżycie dla kilkudziesięciu tysięcy osób – właśnie się skończył. Był to jeden z najlepiej wyreżyserowanych „końców” z muzycznej sceny, jakie odbyły się w ciągu ostatniej dekady. Zamknij się i graj brytyjskiego duetu reżyserskiego jest nie tyle klasycznym dokumentem muzycznym, ile filmem nieomalże postapokaliptycznym. Pełne napięcia przygotowania do nadchodzących „ostatnich dni” skontrastowane są z Jamesa Murphy’ego „życiem po życiu”. Obserwujemy pierwszy dzień nowego tak zwanego normalnego życia wokalisty i frontmana LCD Soundsystem, odpowiedzialnego za powstanie, rozkwit i spektakularny koniec zespołu. Poza migawkami z dnia codziennego mamy tu wywiad rzekę, jaki przeprowadził z Murphym popularny dziennikarz muzyczny, Chuck Klosterman, który sarkastycznym humorem złamał wszystkie mechanizmy obronne wokalisty i w rezultacie bezpardonowo buszował po zakamarkach jego umysłu. Fascynujący portret psychologiczny i równie fascynująca ceremonia pogrzebowa zespołu.

Dylan Southern, Will Lovelace

Od kilku lat pracują w twórczym duecie. W 2011 roku nakręcili swój pierwszy pełnometrażowy film No Distance Left to Run, dokument o rozpadzie i triumfalnym powrocie grupy Blur, za który otrzymali nominację do nagrody Grammy. Oprócz filmów realizowali też wideoklipy dla takich artystów, jak Arctic Monkeys, The Kills, The Fall, Richard Hawley, Jack White, Lemmy czy Björk.

Filmografia

2010 No Distance Left To Run (doc.)

2012 Zamknij się i graj / Shut Up and Play the Hits (doc.)

Twórcy

reżyseria Will Lovelace, Dylan Southern
scenariusz Will Lovelace, Dylan Southern
zdjęcia Reed Morano
montaż Mark Burnett
dźwięk Adam Davidson, Alan Sallabank
obsada Gunnar Bjerk, Al Doyle, Chuck Klosterman, Pat Mahoney, James Murphy, Tyler Pope, Nancy Whang, Keith Wood, Matt Thornley, Gavin Russom, Josh Stern
producent Thomas Benski, James Murphy, Lucas Ochoa
produkcja Pulse Films, Killer Films
właściciel praw K5 Media Group
język angielski
barwa kolor