English

O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji

Piotr Szulkin
O-Bi, O-Ba – The End of Civilization
Polska 1984 / 85’
Klasyka kina

Ubrana w kostium socjologicznej fantastyki refleksja nad PRL-em z okresu stanu wojennego. Ocalałe z wojny atomowej resztki społeczeństwa w murach betonowego schronu czekają na przybycie mitycznej Arki, która zabierze ich do lepszego świata. Szulkin niezwykle celnie portretuje stan społecznego rozkładu. Żyjący obietnicą ratunku mieszkańcy bunkra popadają w pogłębiające się szaleństwo. Na ich wierze żerują strażnicy – świadomi, że Arka jest tylko propagandowym wymysłem rządu chcącego utrzymać ludzi w ryzach. Zaprezentowana w O-bi, o-ba wizja świata pozbawionego nadziei na ratunek to zapis stanu umysłów wielu Polaków po wydarzeniach grudnia 1981.

Rafał Pawłowski

nagrody

Gdańsk PFF 1985 – Producion Design Award; Lille EFF 1985 – Federation of European Film Directors Award

Piotr Szulkin

Gdańszczanin, rocznik 1950. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przygodę z kinem zaczynał od animacji i impresji filmowych. Zasłynął jako autor analizującej mechanizmy społeczne tetralogii science fiction, na którą składają się Golem, Wojna światów – następne stulecie, O-bi, o-ba: koniec cywilizacji oraz Ga, ga: Chwała bohaterom. Od 1993 roku wykłada reżyserię na swojej macierzystej uczelni. Jest bohaterem filmu dokumentalnego Kim Pan jest, Panie Szulkin? (1994) wyreżyserowanego przez Katarzynę Kotulę i Urszulę Sochacką.

Wybrana filmografia

1979 Golem

1981 Wojna światów – następne stulecie / The War of the World: Next Century

1984 O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji / O-Bi, O-Ba – The End of Civilization

1985 Ga, ga: Chwała bohaterom / Ga-ga: Glory to the Heroes

1990 Femina

2003 Ubu król / King Ubu

Opracowanie: Rafał Pawłowski

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Piotr Szulkin
scenariusz Piotr Szulkin
zdjęcia Witold Sobociński
montaż Elżbieta Krukowska
muzyka Jerzy Satanowski
obsada Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Mariusz Dmochowski, Kalina Jędrusik, Marek Walczewski, Jan Nowicki, Henryk Bista, Leon Niemczyk, Krzysztof Majchrzak, Adam Ferency
producent Zygmunt Król
produkcja Studio Filmowe Perspektywa
właściciel praw Studio Filmowe Zebra
język polski
barwa kolor