English

Legenda Kaspara Hausera

Davide Manuli
The Legend of Kaspar Hauser / La leggenda di Kaspar Hauser
Włochy 2012 / 95’

Technowestern rozgrywający się w apokaliptycznej scenerii wyspy „X” nad morzem „Y”, w roku „0”. Vincent Gallo w podwójnej roli, surrealistyczne dialogi, deliryczne obrazy i pulsująca zza kadrów muzyka francuskiej sławy sceny elektro, DJ-a Vitalica. W tej postfuturystycznej wersji apokryfu o Kasparze Hauserze tajemniczy chłopiec wyłania się z morza; jest pięknym hermafrodytą o umyśle dryfującym pomiędzy szaleństwem a świętością: jego ciałem wstrząsają spazmy, z ust wydobywają się strzępki słów i stróżka śliny.

Czarno-biały, wystylizowany film, z niesamowitą kreacją aktorki odtwarzającej tytułową rolę, ma w sobie trujący urok konwulsyjnego piękna surrealistów. I należy do tych obrazów, które wręcz fizycznie odciskają się na ciałach widzów, zanim zainfekują mózgi.

Davide Manuli

Urodzony w 1967 roku we Włoszech aktor, poeta, fotograf i reżyser. Tajniki aktorstwa poznawał w słynnej nowojorskiej szkole Lee Strasberg Theatre & Film Institute. Zagrał m.in. w filmie The Contenders Tobiasa Meineckego (1993) czy w obrazie Petera Del Monte Nelle tue mani (2007; Złoty Glob dla Kasi Smutniak za najlepszą rolę żeńską). W latach 1987–1992 był asystentem Ala Pacino, a w roku 2005 – Abla Ferrary. W 2008 roku jego film Beket zdobył nagrodę krytyków na festiwalu w Locarno. Legenda Kaspara Hausera, jego najnowsze dzieło, miała swoją premierę w tym roku na festiwalu w Rotterdamie.

Filmografia

1998 Girotondo, giro intorno al mondo

2006 Inauditi-Inuit! (doc.)

2008 Beket

2012 Legenda Kaspara Hausera / La leggenda di Kaspar Hauser / The Legend of Kaspar Hauser

Twórcy

reżyseria Davide Manuli
scenariusz Davide Manuli
zdjęcia Tarek Ben Abdallah
montaż Rosella Mocci
muzyka Vitalic
dźwięk Francesco Liotard
obsada Silvia Calderoni, Vincent Gallo, Claudia Gerini, Elisa Sednaoui, Fabrizio Gifuni, Marco Lampis
producent Alessandro Bonifazi, Davide Manuli, Bruno Tribbioli
produkcja Blue Film, Shooting Hope Productions, Ministero per i Beni e le Attività Culturali, Regione Autonoma della Sardegna
właściciel praw Intramovies
język włoski, angielski
barwa cz.-b.