English

Daimon

Zapruder Filmmakers Group
Włochy 2007 / 49’

To zaproszenie do tego, byś otworzył oczy szeroko, aż do mdłości; byś zobaczył erotykę w jej tragicznym wymiarze. Eros to Daimon – mówi o swoim filmie kolektyw Zapruder. I dodają: Daimon etymologicznie oznacza „rozpruwacza, tego, kto dzieli”. Fikcyjna biografia Georges'a Bataille’a, ojca transgresji i mrocznej erotyki, patrona postmodernistów, składa się z sekwencji, których motywami przewodnimi są: erotyzm, ofiara, perwersja, bluźnierstwo i śmierć. Poszczególne teatralnie zainscenizowane epizody nawiązują bardziej do idei niż faktów z życia francuskiego pisarza-skandalisty; w żadnym stopniu nie mamy tu do czynienia z filmem biograficznym. Daimon jest przede wszystkim nihilistycznie pięknym i nieco perwersyjnym intelektualnym striptizem nakręconym w technice 3D.

Zapruder Filmmakers Group

Założony w 2000 roku przez Davida Zamagniego, Nadię Ranocchi i Monalda Morettiego włoski kolektyw artystyczny. Celem powołania grupy było tworzenie niskobudżetowych, niezależnych projektów z pogranicza sztuki i filmu. Ich patronem został Abraham Zapruder – jedyny człowiek, który uchwycił na taśmie zabójstwo prezydenta Kennedy’ego. Jednym z głównych pól zainteresowania kolektywu Zapruder jest stereoskopia i eksperymenty z techniką 3D.

Wybrana filmografia

2000 H.O.L.Y.

2002 Doggy Bag with Spring Roll

2004 Rebus per Ada

2005 Morning Smile

2007 Daimon

2008 Pletora

2009 Cock-Crow

2010 Joule

2011 The Hypnotist Dog

Twórcy

reżyseria Zapruder Filmmakers Group
scenariusz David Zamagni, Nadia Ranocchi
zdjęcia Monaldo Moretti, David Zamagni
montaż David Zamagni, Nadia Ranocchi, Monaldo Moretti
muzyka Giancarlo Bianchini, Lorenzo Ternelli, Mattia Dallara
obsada Monaldo Moretti, Sara Masotti, Francesco Zanuccoli, Maria Zanuccoli, Eleonora Amadori, Francesco 'Fuzz Brasini, Isabella Santacroce
produkcja Zapruder Filmmakers Group
właściciel praw Zapruder Filmmakers Group
język tagalski, angielski
barwa kolor i cz.-b.