English

Ceremonia pocieszenia

Eija-Liisa Ahtila
Consolation Service / Lohdutusseremonia
Finlandia 1999 / 25’

Dzieła Eiji-Liisy Ahtili, mistrzyni zacierania granicy między obiektywnym a subiektywnym, między rzeczywistością a fikcją, to opowieści o cierpieniach zwykłych ludzi. Takich jak Anni i J-P, młoda fińska para, która utonęła, bo załamał się pod nią lód. Pod wodą, doświadczając własnej śmierci, wślizgują się do równoległej rzeczywistości, gdzie doświadczają końca życia, a zarazem przeżywają alternatywny koniec swojego związku. Jak dowiadujemy się na samym początku filmu: To historia końca. Pierwsza jej część opowiada, jak to zrobić. Druga – jak to się stało. Trzecia jest rodzajem ceremonii pocieszenia.

nagrody

Venice Biennale 1999 – Honourable Mention

Eija-Liisa Ahtila

Urodzona w 1959 roku reżyserka i artystka multimedialna. Studiowała na Uniwersytecie w Helsinkach, następnie w London College of Printing, a potem w American Film Institute w Los Angeles. Po okresie eksperymentów z fotografią, instalacją i performance’em, Ahtila zwróciła się w stronę wideo-artu. Ceremonia pocieszenia nagrodzona została na Biennale Sztuki w Wenecji w 1999 roku i jest jedną z jej najgłośniejszych prac. Poetyckie, niepokojące dzieła Ahtili charakteryzują się nietypowym połączeniem gatunków filmowych, synkopowym montażem i intensywnym dźwiękiem.

Filmografia

1995 Jos 6 olis 9 / If 6 Was 9 (short)

1997 Tänään / Today (short)

1999 Ceremonia pocieszenia / Lohdutusseremonia / Consolation Service (short)

2002 Rakkaus on aarre / Love Is a Treasure

2009 Gdzie jest gdzie? / Where Is Where?

Twórcy

reżyseria Eija-Liisa Ahtila
scenariusz Eija-Liisa Ahtila
zdjęcia Eija-Liisa Ahtila, Torsti Hyvönen
montaż Eija-Liisa Ahtila, Jussi Syrjä
obsada Karoliina Blackburn, Jussi Johnsson, Anna-Maria Klintrup, Jarkko Pajunen, Mervi Rannikko, Tuomas Uusitalo, Leevi Vainio, Ella Hurme
produkcja Crystal Eye
właściciel praw Crystal Eye
język fiński