English

Samobójcze wariacje

Kim Gok, Kim Sun
Suicidal Variations
Korea Południowa 2007 / 15’

Koreańscy bliźniacy robią filmy, z których przyjemność dla widza jest taka, jak pocieranie nadgarstkiem o beton. Utrzymane w tonie czarnej rozpaczy Samobójcze wariacje nie są w ich kinematografii wyjątkiem: to jeden z tych filmów, które bardziej się odczuwa, niż ogląda. Nie jest to retoryka, bo oparty na migotliwym efekcie „flickera” film drażni zmysły widzów, doprowadzając ich do podobnego stanu chwiejności nerwowej, w jakim jest miotająca się po ekranie samobójczyni. Studium kobiecego szaleństwa i paranoi, zrealizowane pastiszowo i z aluzjami do Polańskiego i Maria Bavy. Zasadniczym punktem odniesienia jest Wstręt, jednak „graficzna przemoc” jednoznacznie wskazuje na fascynacje azjatyckimi horrorami. To już koniec końców.

Kim Gok, Kim Sun

Urodzeni w 1978 roku reżyserzy i producenci wielu krótkometrażowych i pełnometrażowych filmów sytuujących się zdecydowanie po ciemnej stronie sztuki filmowej. Wycieńczeni, autorstwa samego Kim Goka, to jednen z najbardziej kontrowersyjnych filmów 9. edycji Nowych Horyzontów.

Wybrana filmografia

2003 Jabondang seoneon: Mangukui nodongjayeo, chukcheothara! / Capitalist Manifesto: Working Men of All Countries, Accumulate!

2005 Noejeolgaesul / Geo-Lobotomy

2007 Samobójcze wariacje / Suicidal Variations

2010 Bangdokpi / Anti-Gas Skin

2011 Hwa-i-teu: Jeo-woo-eui Mel-lo-di / White: The Melody of the Curse

Twórcy

reżyseria Kim Gok, Kim Sun
scenariusz Kim Gok, Kim Sun
zdjęcia Ji Yune-Jung
montaż Kim Sun, Kim Gok
muzyka Hong Chul-Ki
obsada Jang Sun-Jin
producent Kim Sun, Kim Gok
produkcja Goksa
właściciel praw Kim Gok
język koreański
barwa cz.-b.