English

Babcia Lo-fi

Kristín Björk Kristjánsdóttir, Orri Jónsson, Ingibjörg Birgisdóttir
Grandma Lo-fi: The Basement Tapes of Sigrídur Níelsdóttir / Amma Lo-fi
Islandia, Dania 2012 / 62’

 „Babcia” miała 70 lat, kiedy w domowym zaciszu zaczęła nagrywać piosenki. Siedem lat później miała na koncie 59 płyt i ponad 600 ekscentrycznych kompozycji, których bazę stanowi keyboard casio, a nadbudowę: dźwięki „znalezione” przy kuchennym zlewie, zabawkowe instrumenty czy odgłosy zwierząt domowych.

Sigríður Níelsdóttir jest kultową postacią, od lat inspirującą niezależną islandzką scenę muzyczną. Mugison, múm i Sin Fang of Seabear pojawiają się w tym fikuśnym, na wpół animowanym filmie, by złożyć hołd „babci lo-fi” i tworzonym przez nią popowo-freakowym bitom. Sigríður Níelsdóttir jest też postacią nieomalże bajkową, melancholijną, poetycką i zabawną staruszką o kosmicznie nieskrępowanej wyobraźni. Ratuje gołębie ze złamanym skrzydłem, które zatrudnia w ptasim chórze, potrafi przerobić kuchenny mikser na helikopter i z aluminiowej folii zrobić pożar. Pracująca w analogowy sposób samozwańcza artystka udowadnia, że w sztuce nie liczy się technologia, lecz kreatywność. Film, który powstawał przez kilka lat, jest kolaboracją trzech artystów. Emanuje stylowo vintage’owym urokiem, uwodzi zabawnymi animacjami i zachwyca muzycznymi wstawkami balansującymi na granicy kiczu i świeżości.

nagrody

CPH:DOX 2011 – Best International Music Film Award

Kristín Björk Kristjánsdóttir

Urodziła się w 1977 roku. Jest muzykiem i artystką wizualną, od 10 lat zajmującą kluczową pozycję na islandzkiej scenie artystycznej. Jest założycielką kolektywu artystycznego think tank i wytwórni płytowej Kitchen Motors. Nagrywa muzykę i występuje pod pseudonimem Kira Kira. Babcia Lo-fi to jej reżyserski debiut.

Filmografia

2012 Babcia Lo-fi / Amma Lo-fi / Grandma Lo-fi: The Basement Tapes of Sigrídur Níelsdóttir (co-dir.)

Orri Jónsson

Urodził się w 1970 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. Jest muzykiem w zespole Slowblow, jest też fotografem. W 2011 roku wydał album Interiors with Steidl. Babcia Lo-fi jest jego reżyserskim debiutem.

Filmografia

2012 Babcia Lo-fi / Amma Lo-fi / Grandma Lo-fi: The Basement Tapes of Sigrídur Níelsdóttir (co-dir.)

Ingibjörg Birgisdóttir

Urodziła się w 1981 roku. Jest artystką wizualną z Reykjavíku. Jest autorką okładek płyt oraz teledysków Jónsi, Múm, Seabear, Sin Fang i innych zespołów. W Babci Lo-fi jest odpowiedzialna za wszystkie animacje.

Filmografia

2012 Babcia Lo-fi / Amma Lo-fi / Grandma Lo-fi: The Basement Tapes of Sigrídur Níelsdóttir (co-dir.)

Artykuły o filmie

Film w internecie

Twórcy

reżyseria Kristín Björk Kristjánsdóttir, Orri Jónsson, Ingibjörg Birgisdóttir
scenariusz Orri Jónsson, Kristín Björk Kristjánsdóttir, Ingibjörg Birgisdóttir
zdjęcia Kristín Björk Kristjánsdóttir, Orri Jónsson, Ingibjörg Birgisdóttir, Magnús Helgason
montaż Ingibjörg Birgisdóttir, Orri Jónsson
muzyka Sigrídur Níelsdóttir
dźwięk Kjartan Kjartansson
animacja Ingibjörg Birgisdóttir
obsada Sigrídur Níelsdóttir, Örvar Smárason, Sin Fang, Mr. Silla, Gunnar Örn Tynes, Hildur I. Gudnadóttir, Kría Brekkan, Mugison
producent Sæmundur Norðfjörð
produkcja Republik Productions
właściciel praw Killit Films
język islandzki, duński
barwa kolor