English

Bitwa w niebie

Carlos Reygadas
Battle in Heaven / Batalla en el cielo
Meksyk, Belgia, Francja, Niemcy, Holandia 2005 / 98’

Marcos, pracujący jako kierowca dla meksykańskiego generała, porywa dziecko dla okupu. Kiedy malec umiera, mężczyzna zwierza się z tragedii córce szefa, w której jest zakochany. Dziewczyna zaczyna namawiać go, by oddał się w ręce policji.

W Bitwie w niebie, podobnie jak w swoim pełnometrażowym debiucie, Reygadas wykorzystuje aktorów nieprofesjonalnych, tworząc postacie, które intrygują. Miejsce górskiego pejzażu znanego z Japón zajmuje przestrzeń miejska. Reżyser ponownie czerpie tu z twórczości mistrzów, między innymi Antonioniego. Miasto Reygadasa to nie świat zdegradowany: choć jest tłumne i pełne agresji, bohaterowi filmu w chwili próby oferuje drogę ratunku. W Bitwie w niebie uwydatnia się też formalna wirtuozeria reżysera. Poszczególne sekwencje filmu to mistrzowskie osiągnięcia realizatorskie, które harmonijnie współgrają z całością fabuły.

Krzysztof Świrek

nagrody

Rio de Janeiro IFF 2005 – FIPRESCI Prize

Carlos Reygadas

Urodził się w 1971 roku, wychował w Mexico City. Ukończył studia prawnicze ze specjalizacją w prawie międzynarodowym. Porzucił karierę urzędniczą dla kina. Pierwszą krótkometrażówkę pokazał podczas belgijskiego konkursu dla niezależnych filmowców w 1999 roku. Trzy lata później zrealizował wedle własnego scenariusza Japón – pełnometrażowy debiut fabularny. Film zwrócił uwagę krytyki i zdobył nagrody na festiwalach w Cannes, São Paulo czy Rio de Janeiro. Jego Bitwa w niebie z 2005 roku została nominowana do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Film, podobnie jak debiut, wzbudził wiele kontrowersji, ale zarazem ugruntował pozycję Reygadasa jako jednego z najciekawszych młodych reżyserów Ameryki Południowej. Ukończone w 2007 roku Ciche światło podejmuje najważniejsze dla autora wątki w formie najbardziej zbliżonej do klasycznych wzorców kina metafizycznego. W 2010 roku twórca nakręcił krótki metraż To jest królestwo moje na potrzeby nowelowego filmu Rewolucja, stanowiącego zbiór wariacji młodych filmowców na temat dziedzictwa i konsekwencji rewolucji meksykańskiej. W roku 2012 na festiwalu w Cannes pokazano najnowszy jego film, Post Tenebras Lux.

Pomimo tego, że nakręcił dopiero cztery filmy pełnometrażowe, Reygadas zdołał wypracować własny styl, bazując na trudnej technice pracy z nieprofesjonalnymi aktorami (często metodą prowokowanej improwizacji) i wierze w siłę klasycznych środków kina. W wywiadach odznacza się radykalizmem, konsekwencją i klarownością refleksji nad własnymi twórczymi wyborami. Jest zwolennikiem czystej estetyki oraz intuicji i wewnętrznego wglądu jako podstawowych metod pracy reżysera.

Filmografia

1999 Max / Maxhumain / Max (short)

1999 Jeńcy / Prisioneros / Prisoners (short)

2002 Japón / Japón / Japan

2004 Filmando Batalla en el cielo

2005 Bitwa w niebie / Batalla en el cielo / Battle in Heaven

2007 Ciche światło / Stellet licht / Silent Light

2010 To jest królestwo moje / Este es mi reino / This Is My Kingdom (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

2012 Post tenebras lux / Post Tenebras Lux

Opracowanie: Krzysztof Świrek

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Carlos Reygadas
scenariusz Carlos Reygadas
zdjęcia Diego Martínez Vignatti
montaż Adoración G. Elipe, Benjamin Mirguet, Carlos Reygadas, Nicolas Schmerkin
muzyka John Tavener
dźwięk Gilles Laurent
obsada Marcos Hernández, Anapola Mushkadiz, Bertha Ruiz, David Bornstein, Rosalinda Ramirez
producent Philippe Bober, Susanne Marian, Carlos Reygadas, Jaime Romandia
produkcja Coproduction Office, No Dream Cinema, Mantarraya Producciones, Tarantula, Arte France Cinéma, Universidad de Guadalajara, ZDF/Arte
właściciel praw Coproduction Office
język hiszpański