English

Marina Abramović: artystka obecna

Matthew Akers
Marina Abramović: The Artist Is Present
USA 2012 / 106’

Marina Abramović jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. O Abramović pisze się: nieustraszona, radykalna, nonkonformistyczna i nie są to puste słowa, o czym mogli się przekonać widzowie 7. NH na pokazie filmu Siedem łatwych utworów Mariny Abramović w reżyserii Babette Mangolte. Abramović konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem wyrazu jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje. Sztuka performance była alternatywna 40 lat temu, 20 lat temu i pozostaje alternatywna dzisiaj – mówi artystka, zgadzając się na udział w filmie, który ma przełamać barierę między hermetycznym światem jej twórczości a szeroką publicznością. W błyskotliwym ujęciu kamery Matthew Akersa przyłapujemy Marinę podczas przygotowań do indywidualnej wystawy w nowojorskim MoMA, w chwili dla każdego artysty wyjątkowej. Reżyser ukazuje Marinę w trakcie prac nad ekspozycją, ale też śmiało wkracza w jej prywatne życie, tworząc portret zabawnej, inteligentnej kobiety obdarzonej niezwykłą charyzmą i siłą.

nagrody

Berlin IFF 2012 – Panorama Audience Award; Sundance IFF 2012 – Best Documentary

Matthew Akers

Matthew Akers od 12 lat pracuje przy realizacji filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych jako producent i operator. Marina Abramović: artystka obecna to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Filmografia

2012 Marina Abramović: artystka obecna / Marina Abramović: The Artist Is Present (doc.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria Matthew Akers
zdjęcia Matthew Akers
montaż E. Donna Shepherd, Jim Hession
muzyka Nathan Halpern
obsada Marina Abramović, Ulay, Klaus Biesenbach, David Balliano, Chrissie Iles, Arthur Danto, David Blaine, James Franco
producent Jeff Dupre, Maro Chermayeff, Francesca von Habsburg
produkcja Show Of Force, The Thyssen-Bornemisza Art Contemporary Foundation
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język angielski
barwa kolor