English

Dziesięć czółen

Rolf De Heer
Ten Canoes
Australia 2006 / 91’

David Gulpilil to naturszczyk odkryty dla świata filmu przez Nicolasa Roega przy okazji Walkabout (1970). Aktor, który stworzył również pamiętną kreację w Ostatniej fali Petera Weira (1977), w Dziesięciu czółnach został obsadzony jako narrator.

Film był nakręcony w Arnhem Land, bagnistym, pełnym krokodyli i zamieszkanym przez plemię Ganalbingu rejonie na północy Australii. Już na początku Gulpilil wyznaje filmowe credo Dziesięciu czółen: to nie jest opowieść taka, jak wasze, a jednak jest to dobra opowieść. Właściwie na film składają się dwie historie: jedna (czarno-biała) rozgrywa się tysiąc lat temu, a druga (w kolorze) - jeszcze dawniej. Bohaterem obydwu wątków jest młody mężczyzna, w którego wcielił się Jamie Gulpilil, syn Davida. Młodzieniec pożąda jednej z żon swojego brata. Sytuacja zagęszcza się, kiedy mają oni razem wypłynąć na polowanie na kaczki. Mężczyźni razem pracują nad budową czółen i starszy brat opowiada młodszemu historię, która ma mu pokazać, co może spotkać człowieka, który łamie prawo.

David Stratton

 

Konstruując Dziesięć czółen australijski reżyser Rolf de Heer dokonał czegoś niebywałego. Użył nowej technologii, ruchomych obrazów, aby uczcić tradycję ludowych gawęd i legend i przekuł to w hołd dla obu tych dziedzin sztuki.

Jane Schoettle, MFF Toronto 2006

Rolf de Heer urodził się w Heemskerk w Holandii. Kiedy miał 8 lat, jego rodzina przeprowadziła się do Australii. Przez kilka lat pracował w Australian Broadcasting Corporation, a następnie w 1977 roku rozpoczął studia w Australian Film, Television and Radio School. Jego pełnometrażowe filmy były wyświetlane na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobyły wiele prestiżowych nagród. Wśród nich wymienić należy Tail of a Tiger (1984), Incident at Raven's Gate (1987), Dingo (1990), w którym legendarny muzyk jazzowy Miles Davis zagrał jedyną w swojej karierze główną rolę filmową, Bad Boy Bubby (1993), Epsilon (1995), Cichy pokój (1996), Zatańcz ze mną (1997), The Old Man Who Read Love Stories (1999) i The Tracker (2002). Jego najnowszy film to Dziesięć czółen (Ten Canoes,2006), pokazywany na festiwalu zarówno w ubiegłej, jak i w tegorocznej edycji.

Filmografia:

1984 Tale of a Tiger

1988 Encounter at Raven's Gate

1991 Dingo

1993 Bad Boy Bubby

1996 Cichy pokój / The Quiet Room

1997 Epsilon

1998 Zatańcz ze mną / Dance Me to My Song

2001 The Old Man Who Read Love Stories

2002 The Tracker

2003 Tajemnica Aleksandry / Alexandra's Project

2006 Dziesięć czółen / Ten Canoes

2007 Dr. Plonk

Artykuły o filmie

Oficjalna strona

Twórcy

reżyseria: Rolf de Heer
scenariusz: Rolf de Heer
zdjęcia: Ian Jones
obsada: Richard Birrinbirrin (Birrinbirrin), Johnny Buniyira (wojownik), Peter Djigirr (ofiara / wojownik), Frances Djulibing (Nowalingu), David Gulpilil (gawędziarz), Jamie Gulpilil (Dayindi/Yeeralparil), Crusoe Kurddal (Ridjimiraril)
producent: Domenico Procacci, Julie Ryan, Rolf de Heer
produkcja: Adelaide Film Festival, Fandango Australia, Fandango, Special Broadcasting Service (SBS), Vertigo Productions Pty. Ltd.
właściciel praw: Wild Bunch
nagrody: IFF Cannes 2006 – Nagroda Specjalna Jury
wersja językowa: aborygeński, angielski