English

Boris

Od początku lat 90., tokijskie trio tworzy ścieżkę dźwiękową do nieustannie rozwijających się, zindustrializowanych miast Japonii. Ciągnące się w nieskończoność, metaliczne drony odbijają się echem pośród pustych, wybetonowanych ulic. Rozrywające membrany głośników, noise'owe eskapady wchodzą w dialog z bezdusznym warkotem maszyn. Jedynie – niknące w hałasie – zwiewne melodie i shoegaze'owe partie wokalne, przypominają jeszcze o istnieniu człowieka. Współtworzący zespół: Takeshi, Wata i Atsuo nie pozwalają o sobie zapomnieć, co rusz wydając kolejne albumy, epki i single. W ich nagrywaniu – na przestrzeni lat – wspierali ich min. Merzbow, Ian Astbury czy grupa Sunn0))).

24 lipca, niedziela, godz. 23:30
Scena T-Mobile Music w Arsenale


Czy to psychodeliczny metal, ostry punk czy zniekształcony shoegaze, piosenka Borisa jest zagłębianiem się w dźwięk jako masie fizycznej. Klasyczny album japońskiego trio z 2002 roku, Heavy Rocks, stanowi charakterystyczną cechę ich mistrzostwa. Tak więc stosownym wydaje się, że nowy album grupy posiadający taki sam tytuł i materiał stworzony podobnie do tamtej płyty, tegoroczny album ma na celu przedefiniowanie "ciężkiej" muzyki dzięki kulminacji niestrudzonych wysiłków w trakcie ostatnich dwóch dekad. Heavy Rocks (2011) znajduje się poza kategorią "ciężki", solidnie umacnia pozycję Boris w charakterze filaru innowacji i integralności z muzyką gitarową.

Heavy Rocks rozpoczyna się w pięknym stylu porywającymi katapultami bitów i ogłuszającymi riffami gitarowymi zmierzającymi w stronę the Sabbath i Eddiego Hazela trzaskającego "Riot Sugar" (z gościnnym wspierającym wokalem Iana Astburyego). Ostry thrash Borisa wypełniony nieziemską psychodelią ("GALAXIANS", "Window Shopping") i wyszukane, wolne, prawie 13-minutowe piosenki "Missing Peces" i "Aileron" pokonują napiętą ciszę/głośną dynamikę i melodię targającą emocje. Heavy Rocks jest z jednej strony ponownym odkryciem magicznej zdolności Borisa to łączenia elementów nieprzebranej ilości gatunków, jak również jest powrotem do formy, rozszerzającej się i rozwijającej na ideach analizowanych w oryginalnym albumie Heavy Rock z 2002 roku.

Boris powstał na początku lat 90. ze składem czteroosobowym jako przedsięwzięcie dla zabawy, z dźwiękowym szablonem wpływów takich jak Melvins i Earth. Do czasu debiutu w 1996 roku jako trio Absolutego (później wydali w USA poprzez Southern Lord w 2000), Boris już złapał właściwy rytm pod względem tworzenia unikalnej, trzęsącej ziemią ciężkiej, melodyjnej muzyki. Grupa, basista/wokalista Takeshi, gitarzysta/wokalista Wata i perkusista/wokalista Atsuo nagrali niemal 20 albumów studyjnych jak również wspólnych albumów - w tym projekty razem z Merzbowem, Sunn0))), Ianem Astburym i Michio Kurihara z Ghost. - EPki i single pod różnymi labelami na całym świecie.

bilety normalne: 40 zł
bilety dla posiadaczy karnetów festiwalowych: 20 zł

bilet obejmuje wszystkie koncerty w Klubie 24 lipca

Artykuły o filmie

Strona oficjalna