English

Chico i Rita

Tono Errando, Javier Mariscal, Fernando Trueba
Chico & Rita
Hiszpania, Wielka Brytania 2010 / 94’

Chico i Rita to żywy obraz Hawany końca lat 40. – rozhulanej, spowitej papierosowym dymem, gdzie na ulicach bez przerwy rozbrzmiewają jazzowe takty. Na tym tle rozgrywa się opowieść o tragicznych w skutkach miłosnych pomyłkach i nieporozumieniach. Film Fernada Trueby, Javiera Mariscala i Tona Erranda to rzecz niezwykła, bo niezwykle szczera w swojej prostocie, znakomicie oddająca gorączkę uczuć dwójki tytułowych bohaterów i zmysłowość latynoskiej muzyki. Forma utworu doskonale koresponduje z tematem. Sugestywna, gruba kreska i powolna, kontemplacyjna narracja biegnąca rytmem narzuconym przez kolejne nuty wygrywane przez Bebo Valdésa składają się na iście kubański, gęsty od emocji spektakl w stylu retro. Nietrudno wyobrazić sobie, że film ten oglądamy w jakiejś kubańskiej, dusznej knajpie, a nie w klimatyzowanej sali kinowej.

Tono Errando, Javier Mariscal, Fernando Trueba

Fernando Trueba to wielokrotnie nagradzany scenarzysta, reżyser i producent, od trzech dekad z powodzeniem działający na polach filmu fabularnego i dokumentalnego, telewizji, teatru i muzyki. Jego Belle époque z udziałem młodej Penelope Cruz wyróżniono Oscarem i nagrodą BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Owocem przelotnego romansu Trueby z Hollywood była komedia romantyczna Zbyt wiele z Antonio Banderasem, Melanie Griffith i Daryl Hannah, po realizacji której reżyser powrócił do rodzimej Hiszpanii, gdzie zrealizował m.in. Dziewczynę marzeń, ponownie z Cruz w roli głównej. Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Berlinie i zgarnął siedem nagród Goya. Dokument Trueby o latynoskim jazzie Ulica 54 był początkiem współpracy i przyjaźni reżysera z Javierem Mariscalem. Trueba jest także autorem książki Dictionario de Cine (Słownik filmowy). Zanim został filmowcem, pracował jako krytyk filmowy w czołowym hiszpańskim dzienniku „El País”. 

Urodzony w Walencji Javier Mariscal jest wszechstronnym artystą plastykiem, projektantem zajmującym się ilustracją, grafiką, komiksem, malarstwem, animacją, wzornictwem przemysłowym, a także projektowaniem wnętrz, mebli oraz stron internetowych.

Po długim okresie kręcenia reklam i teledysków (Radio Futura, Los Rodriguez, Duncan Dhu, Luz Casal, Compay Segundo, La Oreja de Van Gogh) w 1998 Tono Errando dołączył do swoich braci w Estudio Mariscal, by zająć się reżyserią serialu animowanego Twipsy z udziałem postaci stworzonej przez Javiera Mariscala. Od tego czasu odpowiada w studio za audiowizualną stronę różnorodnych projektów, od teledysków po zautomatyzowane inscenizacje z udziałem robotów.

Filmografia

2010 Chico i Rita / Chico & Rita

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Tono Errando, Javier Mariscal, Fernando Trueba
scenariusz Ignacio Martínez de Pisón, Fernando Trueba
montaż Arnau Quiles
muzyka Bebo Valdés
animacja Juan C. Concha, Valentín Doménech, Douglas Alves Ferreira, Carlos León, János Szabó, Carlos Zapater
obsada Limara Meneses, Eman Xor Oña, Mario Guerra (dubbing)
producent Santi Errando, Cristina Huete, Martin Pope, Michael Rose, Andrew Fingret
produkcja Isle of Man Film, CinemaNX, Fernando Trueba Producciones Cinematográficas S.A., Magic Light Pictures
polski dystrybutor Gutek Film
język hiszpański, angielski