English
zaloguj / zarejestruj

Północ w Plaster Foundation

Jack Smith
Midnight at the Plaster Foundation
USA 1971 / 20’

Od zimy roku 1970 do eksmisji kilkanaście miesięcy później Jack Smith organizował nocne przedstawienia w swoim dwupoziomowym lofcie nazywanym Plaster Foundation of Atlantis. Przestrzeń sceniczna ukryta była pod niesłychaną ilością najróżniejszych gratów, z nadmuchiwaną laguną na czele. Przedstawienia zmieniały się z nocy na noc, najczęściej obejmując słuchanie muzyki i czekanie aż aktorzy, skończywszy się przebierać, zaczną kluczyć po scenie zdezorientowani, przekazując sobie scenariusz i na żywo reagując na instrukcje Smitha.

Mimo że Plaster Foundation służyło jako studio dla Bez prezydenta, co zostało udokumentowane w licznych sesjach zdjęciowych, Północ w Plaster Foundation, nakręcone zapewne w okolicach 1971 roku, jest jedynym znanym zapisem performance’ów Smitha. Występ tego wieczoru był jednak nadzwyczaj nieudany. Od początku w tle słychać gniewne krzyki Smitha, instruującego ekipę i swego asystenta Abbe Stubenhausa. Po chwili artysta sam zajmuje środek sceny, jednak jego solowy występ szybko się załamuje. Smith macha ręką i wychodzi z kadru, narzekając i mamrocząc. Dumny przegrany.

J. Hoberman / Live Film! Jack Smith!

Jack Smith

awangardowy reżyser filmowy, przedstawiciel nurtu queer w Nowym Kinie Amerykańskim, fotografik, aktor, pionier performance'u, wielbiciel starych hollywoodzkich filmów klasy B. Urodził się w Columbus (Ohio) w 1932 roku, dorastał w Teksasie, do Nowego Jorku przyjechał w 1953 roku, by we wczesnych latach 60. stać się ikoną undergroundu w Greenwich Village. Znajdując się pod wpływem transgenderowego The Playhouse of The Ridiculous, grupy teatralnej Johna Vaccaro i Ronalda Tavela, był prekursorem filmowego campu, który z kolei wpływał na twórczość Andy'ego Warhola, wczesnego Johna Watersa, Kena Jacobsa, George'a Kuchara, Scotta i Beth B, a w teatrze i sztuce performance'u miał wpływ na Roberta Wilsona, Charlesa Ludlama, Cindy Sherman, Richarda Foremana. Jack Smith zmarł na AIDS 25 września 1989 roku w Nowym Jorku.

Filmografia

1950–1966 Porządne istoty / Respectable Creatues (short)

1960 Przestymulowany / Overstimulated (short)

1962 Taśma klejąca / Scotch Tape (short)

1963 Płonące istoty / Flaming Creatures

1963 Normalna miłość / Normal Love

1963 Żółta sekwencja / The Yellow Sequence (short)

1967 Ziele z wyspy Technikolor / Reefers of the Technicolor Island / Jungle Island (short)

1967–1970 (1998) Byłam panem Yvonne De Carlo / I Was a Male Yvonne De Carlo (short)

1968 Bez prezydenta / No President

1969 Piosenka do wynajęcia / Song for Rent (short)

1970 Ujęcia bez tytułu / Untitled Film Rushes

1971 Północ w Plaster Foundation / Midnight at the Plaster Foundation (short)

1978 Sinbad z Bagdadu / Sinbad of Baghdad (short)

1979 Oszołomy / Hot Air Specialists (short)

Twórcy

reżyseria Jack Smith
scenariusz Jack Smith
zdjęcia Jack Smith
montaż Jack Smith
obsada Jack Smith
producent Jack Smith
właściciel praw Gladstone Gallery
źródło kopii Arsenal – Institut für Film und Videokunst
język angielski
barwa cz.-b.