English
zaloguj / zarejestruj

Normalna miłość

Jack Smith
Normal Love
USA 1963 / 105’

Normalna miłość miała być dla Smitha rodzajem „komercyjnego” sequela Płonących istot, zrealizowanego dzięki wsparciu i namowom Jonasa Mekasa, zachwyconego poprzednim filmem artysty. Mekas po obejrzeniu materiałów z roboczej wersji Normalnej miłości porównywał je do prac Rubensa, Moneta czy Baśni tysiąca i jednej nocy. Intensywne, bogate kolory, egzotyczna muzyka, bujna roślinność tworzą tu ogród wyobraźni, zamieszkany przez postacie z klasycznych horrorów lat 30., plastikowe potwory, muślinowe syrenki i rozpustne wróżki. W mieszkańców tego świata wcielają się gwiazdy amerykańskiego undergroundu lat 60. – Mario Montez, Tiny Tim, Diane DePrima, Beverly Grant czy Andy Warhol.

Jack Smith nigdy nie skończył procesu tworzenia Normalnej miłości, wstępną wersję z 1963 wielokrotnie przemontowywując. Kolejne pokazy różniły się od siebie strukturą, ilustracją muzyczną, tempem odtwarzania, niekiedy osiągając rozmiary kilkugodzinnych epopei. Rekonstrukcja Jerry’ego Tartaglii jest prezentacją oryginalnego materiału w oparciu o notatki, jakie Smith przygotował do nigdy nieukończonej ścieżki dźwiękowej Tony’ego Conrada.

opracowanie: Grzegorz Kurek, na podstawie tekstu J. Hobermana

Jack Smith

awangardowy reżyser filmowy, przedstawiciel nurtu queer w Nowym Kinie Amerykańskim, fotografik, aktor, pionier performance'u, wielbiciel starych hollywoodzkich filmów klasy B. Urodził się w Columbus (Ohio) w 1932 roku, dorastał w Teksasie, do Nowego Jorku przyjechał w 1953 roku, by we wczesnych latach 60. stać się ikoną undergroundu w Greenwich Village. Znajdując się pod wpływem transgenderowego The Playhouse of The Ridiculous, grupy teatralnej Johna Vaccaro i Ronalda Tavela, był prekursorem filmowego campu, który z kolei wpływał na twórczość Andy'ego Warhola, wczesnego Johna Watersa, Kena Jacobsa, George'a Kuchara, Scotta i Beth B, a w teatrze i sztuce performance'u miał wpływ na Roberta Wilsona, Charlesa Ludlama, Cindy Sherman, Richarda Foremana. Jack Smith zmarł na AIDS 25 września 1989 roku w Nowym Jorku.

Filmografia

1950–1966 Porządne istoty / Respectable Creatues (short)

1960 Przestymulowany / Overstimulated (short)

1962 Taśma klejąca / Scotch Tape (short)

1963 Płonące istoty / Flaming Creatures

1963 Normalna miłość / Normal Love

1963 Żółta sekwencja / The Yellow Sequence (short)

1967 Ziele z wyspy Technikolor / Reefers of the Technicolor Island / Jungle Island (short)

1967–1970 (1998) Byłam panem Yvonne De Carlo / I Was a Male Yvonne De Carlo (short)

1968 Bez prezydenta / No President

1969 Piosenka do wynajęcia / Song for Rent (short)

1970 Ujęcia bez tytułu / Untitled Film Rushes

1971 Północ w Plaster Foundation / Midnight at the Plaster Foundation (short)

1978 Sinbad z Bagdadu / Sinbad of Baghdad (short)

1979 Oszołomy / Hot Air Specialists (short)

Twórcy

reżyseria Jack Smith
scenariusz Jack Smith
zdjęcia Jack Smith
montaż Jack Smith, Jerry Tartaglia
obsada Mario Montez, Diane DePrima, John Vaccaro, Beverly Grant, Tiny Tim
producent Jack Smith
właściciel praw Gladstone Gallery
język bez dialogów
barwa kolor