English
zaloguj / zarejestruj

Taśma klejąca

Jack Smith
Scotch Tape
USA 1962 / 3’

Jednym z pierwszych filmów podpisanych przez Jacka Smith jest 30-metrowa, zmontowana w kamerze rolka taśmy, nakręcona w 1959 roku na planie produkcji Kena Jacobsa Star Spangled to Death. Sam Jacobs, który pojawia się w filmie w szaleńczym tańcu i rozboju wraz z innym aktorem Star Spangled to Death, Jerrym Simsem, proponował tytuł Reveling in the Dumps. Smith jednak zdecydował się na nazwanie filmu na cześć brudnego kawałka taśmy klejącej, który utknął wewnątrz kamery i pojawia się regularnie w prawym górnym rogu kadru.

Jak na trzyminutowy film, Taśma klejąca jest bardzo rozwinięta konceptualnie. Tytuł zapowiada wyznawaną przez Andy’ego Warhola zasadę akceptowania błędów filmowych, nawet jeśli zwracają one uwagę widza na rozbieżność między materialną powierzchnią taśmy a projektowaną głębią reprezentacji. Podkład muzyczny został stworzony trzy lata później przez Tony’ego Conrada, który pociął rumbę Carinhoso Petera Duchina i zsynchronizował ją z filmem wedle wskazówek reżysera. Poza Płonącymi istotami, Taśma klejąca jest jedynym ukończonym filmem Smitha – dystrybuowanym przez Film-Makers’ Cooperative w 1962 roku, a następnie włączonym do prestiżowego katalogu Anthology Film Archives Essential Cinema.

J. Hoberman / Live Film! Jack Smith!

Jack Smith

awangardowy reżyser filmowy, przedstawiciel nurtu queer w Nowym Kinie Amerykańskim, fotografik, aktor, pionier performance'u, wielbiciel starych hollywoodzkich filmów klasy B. Urodził się w Columbus (Ohio) w 1932 roku, dorastał w Teksasie, do Nowego Jorku przyjechał w 1953 roku, by we wczesnych latach 60. stać się ikoną undergroundu w Greenwich Village. Znajdując się pod wpływem transgenderowego The Playhouse of The Ridiculous, grupy teatralnej Johna Vaccaro i Ronalda Tavela, był prekursorem filmowego campu, który z kolei wpływał na twórczość Andy'ego Warhola, wczesnego Johna Watersa, Kena Jacobsa, George'a Kuchara, Scotta i Beth B, a w teatrze i sztuce performance'u miał wpływ na Roberta Wilsona, Charlesa Ludlama, Cindy Sherman, Richarda Foremana. Jack Smith zmarł na AIDS 25 września 1989 roku w Nowym Jorku.

Filmografia

1950–1966 Porządne istoty / Respectable Creatues (short)

1960 Przestymulowany / Overstimulated (short)

1962 Taśma klejąca / Scotch Tape (short)

1963 Płonące istoty / Flaming Creatures

1963 Normalna miłość / Normal Love

1963 Żółta sekwencja / The Yellow Sequence (short)

1967 Ziele z wyspy Technikolor / Reefers of the Technicolor Island / Jungle Island (short)

1967–1970 (1998) Byłam panem Yvonne De Carlo / I Was a Male Yvonne De Carlo (short)

1968 Bez prezydenta / No President

1969 Piosenka do wynajęcia / Song for Rent (short)

1970 Ujęcia bez tytułu / Untitled Film Rushes

1971 Północ w Plaster Foundation / Midnight at the Plaster Foundation (short)

1978 Sinbad z Bagdadu / Sinbad of Baghdad (short)

1979 Oszołomy / Hot Air Specialists (short)

Twórcy

reżyseria Jack Smith
scenariusz Jack Smith
zdjęcia Jack Smith
montaż Jack Smith
muzyka Tony Conrad
obsada Reese Haire, Ken Jacobs, Jerry Sims
producent Jack Smith
właściciel praw Gladstone Gallery
źródło kopii Arsenal – Institut für Film und Videokunst
język bez dialogów
barwa kolor