English

Erotikon

Gustav Machatý
Eroticon
Czechosłowacja 1929 / 85’
film niemy z muzyką na żywo

Erotikon może nie jest najbardziej reprezentatywnym utworem czechosłowackiej kinematografii, ale z pewnością jednym z najlepszych jej owoców z, przedłużającego się wówczas u naszych sąsiadów, okresu kina niemego. Machatý swoim filmem kieruje naszą uwagę na sprawy oscylujące wokół miłości, namiętności i seksualności. Wykorzystując, dostępne i dopuszczalne w momencie realizacji filmu, obrazowe przedstawienia erotyki, opowiada historię, która z powodów obyczajowych musiała pod koniec lat 20. XX wieku wywołać zamieszanie. Dziś kino wyczerpało rezerwuar filmowego erotyzmu i po wcześniejszych kontrowersjach, które mogły wówczas przyćmić rzeczywistą wartość filmu, nie pozostał najmniejszy nawet ślad. Zachowała się natomiast niezwykła poetyka obrazu oddającego, dzięki reżyserskiemu i operatorskiemu wyczuciu, ciężką atmosferę tłumionych uczuć.

Film Machatego, wzbogacony wykonywaną na żywo muzyką, wyświetlany jest z powodzeniem po dziś dzień. Na wrocławskim rynku podczas tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty projekcję uświetni występ kwartetu Icon Orchestra, który wsławił się międzynarodową popularyzacją czechosłowackiego klasyka.

Patryk Tomiczek

Gustav Machatỳ

Urodził się w 1901 roku w Pradze. Reżyser, scenarzysta, aktor, a czasami także producent i montażysta. Swoją przygodę z filmem, zakończoną w 1955 roku realizacją szwedzkiego dramatu Suchkind 312, rozpoczął już w okresie kina niemego. Zanim sam zajął się reżyserią, asystował m.in. u Davida Warka Griffitha i Ericha von Stroheima. Uznanie przyniosły mu realizacje Erotikon (1929) oraz Ekstaza (1933). Zmarł w 1963 roku w Niemczech.

Wybrana filmografia

1927 Kruetzerowa Sonáta

1929 Erotikon / Eroticon

1931 Z soboty na niedzielę / Ze soboty na nedeli

1933 Ekstaza / Ekstase

1955 Suchkind 312

Opracowanie: Patryk Tomiczek

Twórcy

reżyseria Gustav Machatý
scenariusz Gustav Machatý
zdjęcia Vaclav Vich
montaż E.B. White
muzyka Icon Orchestra
obsada Ita Rina, Olaf Fjord, Charlotte Suza, Šleichert, Teodor Pištĕk, Luigi Serventi, Karel Schleichert
produkcja Gem-Film
źródło kopii Czeskie Centrum w Warszawie
język czeski
barwa cz.-b.