English

Zabawy z bronią

Michael Moore
Bowling for Columbine
USA, Kanada, Niemcy  2002 / 120’

Zabawy z bronią spowodowały wielki wybuch międzynarodowej sławy Michaela Moore’a. Filmowiec, który zadebiutował nagradzanym na całym świecie filmem dokumentalnym Roger i ja, przez całą dekadę lat 90. szukał dla siebie miejsca. Realizował nagradzane programy telewizyjne, próbował kręcić komedie fabularne, pisał artykuły i książki, w których atakował amerykańskie korporacje. Znany był w świecie anglosaskim, ale do światowej widowni trafił dopiero Zabawami z bronią.

W tym pamflecie o prawie posiadania broni i jego konsekwencjach są wszystkie cechy stylu Moore’a, pozytywne i negatywne: aktualny temat, obecność na ekranie samego reżysera z ciągłym komentarzem, autentyczny entuzjazm twórcy i jego duże poczucie humoru, ale też demagogia i populistyczne chwyty pod publikę. I jako filmowiec, i jako publicysta Moore ma tylu zwolenników, co wrogów.

Zabawy z bronią stały się w 2002 roku najbardziej kasowym dokumentem w historii. Już samo to pokazuje, że Moore trafił z tematem. Ale w przypadku jego filmów równie ważny jak temat jest ton opowiadania. Niewielu dokumentalistów potrafi z taką swadą, dowcipem i entuzjazmem mówić o rzeczach ważnych. Po seansie jego filmów można narzekać na socjotechniczne sztuczki twórcy, można krytykować go za chwyty rodem z radzieckiej agitki, ale trudno zaprzeczyć, że wciągnął widza do dyskusji. A w końcu w dokumencie walczącym o lepszy świat właśnie o to chodzi, żeby seans nie zakończył się wzruszeniem ramionami.

Michał Chaciński

nagrody

Oscar 2003 – najlepszy dokument pełnometrażowy, Cannes IFF 2002 – nagroda na 55. rocznicę festiwalu, San Sebastián IFF 2002 – nagroda publiczności, São Paulo IFF 2002 – nagroda publiczności, Vancouver IFF 2002 – najbardziej popularny film, Independent Spirit Awards 2003 – najlepszy dokument, César 2003 – najlepszy film zagraniczny

Michael Moore

Urodzony w 1954 roku w stanie Michigan. W wieku 22 lat założył własne pismo. Kiedy jako pracownik „Mother Jones” chciał opisać proces zamykania fabryki General Motors w swojej rodzinnej miejscowości, właściciele go zwolnili. Moore ich zaskarżył i w ramach ugody otrzymał 58 tys. dolarów, za które nakręcił film Roger i ja (1989) o zamykanej fabryce GM. Obraz okazał się wielkim sukcesem i rozpoczął karierę Moore’a jako multimedialnego komentatora społeczno-politycznego. W latach 90. Moore realizuje szereg programów dla telewizji, jest gospodarzem cyklu TV Nation w BBC, publikuje także bestseller Downsize This! o polityce amerykańskich korporacji. Ostatnia dekada to szczyt jego kariery. Dokumenty reżysera konkurują w box office z filmami fabularnymi, a on sam zdobył Oscara, Złotą Palmę, Césara i kilka tuzinów innych nagród.

Wybrana filmografia

1989 Roger i ja / Roger and Me (dok. / doc.)

1997 The Big One (dok. / doc.)

2002 Zabawy z bronią / Bowling for Columbine (dok. / doc.)

2004 Fahrenheit 9.11 / Fahrenheit 9/11 (dok. / doc.)

2007 Sicko (dok. / doc.)

2009 Kapitalizm, moja miłość / Capitalizm: A Love Story (dok. / doc.)

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Michael Moore
scenariusz Michael Moore
zdjęcia Brian Danitz, Michael McDonough
montaż Kurt Engfehr
muzyka Jeff Gibbs
obsada Michael Moore, Charlton Heston, Marilyn Manson, George W. Bush
producent Jim Czarnecki, Charles Bishop, Michael Donovan, Michael Moore
produkcja Alliance Atlantis Communications, Dog Eat Dog Films, Iconolatry Productions Inc., Salter Street Films International, TiMe Film- und TV-Produktions GmbH, United Broadcasting Inc., Vif Babelsberger Filmproduktion GmbH & Co. Zweite KG
polski dystrybutor SPI International Polska
język angielska