English

Paranoid Park

Gus Van Sant
USA, Francja 2007 / 85’

Paranoid Park to pierwszorzędny przykład nowego języka, jaki dla swoich filmów znalazł w ostatniej dekadzie Gus Van Sant. Jednocześnie to najbardziej przystępny z jego nowych projektów. Śledzimy zdarzenia z życia młodego chłopaka, który – jak dowiadujemy się na początku – ma coś wspólnego ze śmiercią człowieka.

Ostatnie filmy Van Santa nie sprawiają wrażenia inscenizowanych, zgodnie zresztą z jednym z kluczowych trendów w kinie tej dekady. Kamera łapie postaci jakby przypadkiem, prowokując u widza wrażenie, że niedbała realizacja wynika z potrzeby chwili, że „tak właśnie się działo”. Iluzję pomaga wywołać ekipa nieznanych naturszczyków, do których reżyser dotarł przez portal MySpace. Ale Van Sant ucieka też od „nowego realizmu”, który obserwujemy choćby w filmach braci Dardenne. Jego ingerencja widoczna jest na poziomie prekognicyjnego montażu, niepozostawiającego wątpliwości, że oglądamy precyzyjnie zbudowaną, subiektywną wizję.

Każdy z filmów Van Santa w tej dekadzie zmusza do dyskusji i zadania po seansie pytania: o co chodzi? Odpowiedź nigdy nie jest prosta, ale nie jest też niemożliwa. Jedna z interpretacji Paranoid Park może być taka: reżyser krytykuje tu bierność, zmusza do zajęcia stanowiska i sugeruje, że pasywność jest szkodliwa. W świecie, w którym coraz częściej chce się nam odciąć od głupich zachowań polityków, wyłączyć na zawsze telewizor i zamknąć na głucho we własnym świecie, Van Sant ostrzega, że nie tędy droga.

Michał Chaciński

 

nagrody

Cannes IFF 2007 – nagroda 60-lecia festiwalu, Independent Spirit Awards 2007 – najlepszy producent, Boston Society of Film Critics 2008 – najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia

Gus Van Sant

Urodzony w 1952 roku w Kentucky. Jeden z wielkich niezależnego kina amerykańskiego. Jego debiut, Mala Noche, był sensacją i otworzył mu drzwi do dalszej kariery. Początkowo wydawało się, że trafi do Hollywood, ale odrzucono tam wszystkie składane przez niego projekty. Niektóre z nich (np. Moje własne Idaho) zrealizował następnie z producentami niezależnymi. W drugiej połowie lat 90. zaangażował się w kilka konwencjonalnych projektów (m.in. Buntownik z wyboru), dzięki którym dotarł do szerszej widowni, po czym wrócił do kina niezależnego. Jego Słoń zdobył w 2003 roku trzy nagrody na festiwalu w Cannes, włącznie ze Złotą Palmą. Cztery lata później nagrodzono tam Paranoid Park. Obywatel Milk z 2008 roku zdobył osiem nominacji do Oscara, z czego dwie zaowocowały statuetką.

Wybrana filmografia

1985 Mala Noche

1991 Moje własne Idaho / My Own Private Idaho

2002 Gerry

2003 Słoń / Elephant

2007 Paranoid Park

2008 Obywatel Milk / Milk

Twórcy

reżyseria Gus Van Sant
scenariusz Gus Van Sant, na podstawie powieści Blake'a Nelsona / based on a novel by Blake Nelson
zdjęcia Christopher Doyle, Kathy Li
montaż Gus Van Sant
muzyka Nino Rota, Elliott Smith
obsada Gabe Nevins, Daniel Liu, Jake Miller, Taylor Momsen
producent David Cress, Charles Gillibert, Marin Karmitz, Neil Kopp
produkcja MK2, Meno Films, CNC
polski dystrybutor Kino Świat
język angielska