English

Tarnation

Jonathan Caouette
USA 2003 / 88’

Nie ma drugiego takiego filmu jak Tarnation i chyba być nie może. Nie chodzi tu o gatunek – jest sporo filmów dokumentalnych, w których z archiwaliów i starych home movies wyłazi na ekranie prawda o prezentowanej rodzinie. Film Caouette’a do tego podgatunku należy, ale materiał, jakim dysponuje autor, to, kim jest reżyser, oraz jego podejście do filmu o własnym życiu, wyróżniają go spośród innych dokumentalistów.

Caouette jest artystą, był nim już we wczesnej młodości. Ogromne wrażenie robią sceny z udziałem samego reżysera, kręcone, kiedy miał kilkanaście lat. Widać w nich, że życiową traumę próbuje przerobić na sztukę, improwizując aktorsko przed kamerą monologi fikcyjnych postaci. To sposób myślenia artysty: sztuką wyratować się z przepaści.

Inną kwestią jest język, jakim operuje Caouette jako reżyser. Mimo że przedstawia losy własnej rodziny, ostentacyjnie ucieka od sentymentalizmu. Jego pomysł z zastąpieniem narracji zza kadru lakonicznymi komentarzami wyświetlanymi na ekranie jest fantastycznie skuteczny, choć wiadomo, że wynikał z braku funduszy (cały film zmontowano na darmowym oprogramowaniu). Film nie traci na tym emocjonalnie, wręcz przeciwnie – pojedyncze zdanie potrafi tu ciąć jak brzytwa.

Tarnation jest chwilami druzgocący, chwilami przerażający, ale ostatecznie przebija z niego paradoksalna nuta nadziei, wszak wiadomo, że jesteśmy jednocześnie świadkami traumy i jej egzorcyzmowania. Kiedy Caouette przeszedł z pozycji bohatera opowieści na pozycję jej reżysera, był uratowany.

Michał Chaciński

nagrody

British Film Institute Awards 2004 – najbardziej oryginalny film roku, Boston Society of Film Critics Awards 2004 – najlepszy debiut reżyserski, San Diego Film Critics Society Awards 2004 – najlepszy dokument, Los Angeles IFP/West FF 2004 – najlepszy dokument, National Society of Film Critics Awards 2005 – najlepszy film niefabularny, Milan Lesbian and Gay IFF 2005 – najlepszy film

Jonathan Caouette

Urodzony w 1973 roku w Houston w Teksasie. Gra we własnych filmach od ósmego roku życia. Tarnation to jego debiut reżyserski. Zmontował pierwszą wersję filmu w domu na darmowym oprogramowaniu i pół serio twierdził, że w związku z tym budżet całości wyniósł niewiele ponad 200 dolarów (w rzeczywistości sam miks dźwięku podczas przygotowań komercyjnej wersji filmu kosztował kilkaset tysięcy dolarów). W produkcji filmu pomógł mu Gus Van Sant i John Cameron Mitchell, z którymi Caouette skontaktował się w trakcie realizacji. Po światowym sukcesie filmu Caouette przystąpił do pracy nad dokumentem o undergroundowym festiwalu, pt. All Tomorrow’s Parties. Film miał premierę w 2009 roku, pokazywany był też na 10. ENH. W międzyczasie Caouette pracuje jako aktor teatralny i sporadycznie pojawia się w filmach.

Wybrana filmografia

2003 Tarnation (dok. / doc.)

2009 All Tomorrow’s Parties (dok. / doc.)

Artykuły o filmie

Jonathan Caouette - blog

Twórcy

reżyseria Jonathan Caouette
scenariusz Jonathan Caouette
zdjęcia Jonathan Caouette
montaż Jonathan Caouette, Brian A. Kates
muzyka John Califra, Max Avery Lichtenstein
obsada Renee Leblanc, Jonathan Caouette, Adolph Davis, Rosemary Davis, David Sanin Paz, Joshua Williams, Michael Cox, David Leblanc
producent Jonathan Caouette, Stephen Winter
produkcja Nightlight Pictures, Wellspring Home Entertainment
polski dystrybutor Gutek Film
język angielska