English

Requiem dla snu

Darren Aronofsky
Requiem for a Dream
USA 2000 / 102’

Requiem dla snu dołączył do listy wielkich filmów o uzależnieniu. To ekranizacja powieści z końca lat 70., której autor, skandalizujący pisarz Hubert Selby Jr., przez 20 lat był uzależniony od heroiny i leków przeciwbólowych (w filmie pojawia się w epizodzie strażnika w więzieniu). Kiedy wspólnie z reżyserem pisali scenariusz, zadbali o to, by film nie wiązał się bezpośrednio z żadną epoką i nie mówił wyłącznie o uzależnieniu od narkotyków. Aronofsky podkreśla, że interesowało go pytanie: co może być narkotykiem?

Lista zachwycających elementów jest tutaj długa, ale dwa wybijają się ponad resztę. Pierwszy to miażdżąca rola Ellen Burstyn, aktorki, która zagrała szereg wielkich ról w latach 70. (m.in. u Scorsesego i Friedkina), po czym skoncentrowała się głównie na pracy w telewizji.

Drugi to oryginalny język filmowy Aronofskiego. Ekstremalne zbliżenia, agresywny montaż, podział ekranu, muzyka Clinta Mansella i Kronos Quartet, zniekształcenia obrazu atakują zmysły widza i rozmyślnie utrudniają uruchomienie empatii. W miarę rozwoju akcji Aronofsky subiektywizuje obraz i w końcu jesteśmy uwięzieni w głowach głównych postaci. Ostatni akt to jeden dławiący, rozwiercający mózg audiowizualny atak na zmysły. Tego filmu raczej doświadcza się fizycznie, niż przeżywa go z bezpiecznej pozycji obserwatora.

Można zadawać sobie pytanie, czy doprowadzenie widza przez reżysera do stanu skrajnego wyczerpania to dobra strategia. W filmie o uzależnieniu niewątpliwie usprawiedliwiona, ale ta myśl w żaden sposób nie ułatwia seansu.

Michał Chaciński

nagrody

Valladolid IFF 2000 – najlepszy film, Stockholm FF 2000 – najlepsza aktorka, Boston Society of Film Critics Awards 2000 – najlepsza aktorka, Independent Spirit Awards 2001 – najlepsze zdjęcia, najlepsza rola kobieca

Darren Aronofsky

Urodzony w 1969 roku na Brooklynie w Nowym Jorku w rodzinie konserwatywnych Żydów. Studiował antropologię i film na Harvardzie. Jego debiut fabularny z 1998 roku, Pi, nagrodzono za reżyserię na festiwalu w Sundance. Jego drugi film, Requiem dla snu, potwierdził nieprzeciętny talent i dał Aronofskiemu przepustkę do pierwszej ligi amerykańskich filmowców. Kolejny projekt okazał się jednak katastrofą produkcyjną – Źródło powstawało przez pięć lat, podczas których zatrzymano produkcję, zmieniono obsadę i przepisano projekt na nowo. Film miał premierę w 2006 roku, spotkał się z najchłodniejszym przyjęciem w karierze reżysera i był kasową porażką. Natomiast następny obraz Aronofskiego, Zapaśnik z 2008 roku, został świetnie przyjęty na całym świecie i otrzymał m.in. Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji.

Wybrana filmografia

1991 Supermarket Sweep (kr. m. / short)

1998 Pi / π

2000 Requiem dla snu / Requiem for a Dream

2006 Źródło / The Fountain

2008 Zapaśnik / The Wrestler

2010 Czarny łabędź / Black Swan

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria Darren Aronofsky
scenariusz Darren Aronofsky, Hubert Selby Jr., na podstawie książki Huberta Selby'ego Jr. / based on a book by Hubert Selby Jr.
zdjęcia Matthew Libatique
montaż Jay Rabinowitz
muzyka Clint Mansell, Kronos Quartet
obsada Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald, Marcia Jean Kurtz
producent Eric Watson, Palmer West
produkcja Artisan Entertainment, Thousand Words, Sibling Productions, Protozoa Pictures, Industry Entertainment, Bandeira Entertainment, Requiem for a Dream, Truth and Soul Pictures
właściciel praw Lions Gate
źródło kopii Gutek Film
język angielska