English

Maska

The Quay Brothers
The Mask / Mask
Polska 2010 / 25’

W związku z projektem Polska! Year Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Adama Mickiewicza zaproponowały braciom Quay ekranizację jednej z Bajek robotów Stanisława Lema. Quayowie sięgnęli po amerykańskie wydanie cyklu, gdzie znaleźli Maskę, włączoną do zbioru wraz z kilkoma dodatkowymi opowiadaniami. Historia Duenny (morderczej kobiety-cyborga, która dużo wyraźniej niż Terminatrix przypominała skomplikowany osiemnastowieczny automat) zainteresowała ich bardziej niż właściwe Bajki. Dostrzegli w niej mroczną historię miłosną, a także intrygującą dwoistość, uchwyconą w anglojęzycznym tytule zbioru – Mortal Engines (gdzie „mortal” to jednocześnie „śmiercionośne” i „śmiertelne”). Quayowie wykorzystali muzykę Krzysztofa Pendereckiego (De Natura Sonoris I), której użyli wcześniej w zaginionym filmie Ein Brudermord (1981), adaptacji opowiadania Franza Kafki (co ciekawe, po ten sam utwór sięgnęli m.in. Stanley Kubrick w Lśnieniu i David Lynch w Inland Empire). Lalka Duenny to w rzeczywistości portugalska figurka Madonny. W innych widać nawiązania do projektów secesyjnego, wiedeńskiego lalkarza Richarda Teschnera, który w swojej twórczości czerpał z estetyki i rozwiązań jawajskiego teatru lalek.

 

Jakub Mikurda

Bracia Quay

Ur. w 1947 roku w Filadelfii, USA. Są bliźniakami. Studiowali w Filadelfii, kontynuowali naukę w Royal College of Art w Londynie, gdzie w latach 70. reżyserowali swoje pierwsze krótkie metraże. W latach 80. produkowali reklamówki telewizyjne (dla Honeywell, Walkers Crisps i Dulux Wood Protection), wideoklipy (najsłynniejszy - do piosenki Petera Gabriela Sledgehammer) i animacje, które przyniosły im popularność - Gabinet Jana Švankmajera, Ulica krokodyli. W 1995 odbyła się premiera ich pierwszego filmu fabularnego Instytut Benjamenta, nagrodzonego Bronze Horse w Sztokholmie oraz nagrodą jury na festiwalu Fantasporto. Kolejny pełnometrażowy film aktorski braci to Stroiciel trzęsień ziemi. W swojej twórczości inspirują się literaturą, szczególnie prozą Bruno Schulza, ostatnio Stanisława Lema.

Twórcy

reżyseria The Quay Brothers
scenariusz The Quay Brothers
zdjęcia The Quay Brothers
montaż The Quay Brothers
muzyka Krzysztof Penderecki
obsada Magdalena Cielecka (voice)
producent Marlena Łukasiak, Zbigniew Żmudzki
produkcja Se-Ma-For Produkcja Filmowa, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Instytut Adama Mickiewicza, Atelier Koninck QBFZ, Narodowy Instytut Audiowizualny, Estrada Poznańska, Render 305
język polska