English

Stille Nacht I (Dramolet)

The Quay Brothers
Dramolet (Stille Nacht I)
Wielka Brytania, Kanada 1988 / 2’

Dramolet dedykowany jest Robertowi Walserowi, jednej z literackich fascynacji braci Quay (do jego twórczości nawiążą później m.in. w Grzebieniu, Opowieściach z lasku wiedeńskiego i Instytucie Benjamenta). Walser (1878-1956), autor wierszy, powieści i opowiadań, mistrz krótkiej formy (w tym właśnie dramoletu – małego dramatu), ostatnie dwadzieścia siedem lat życia spędził w szwajcarskich klinikach psychiatrycznych, Waldau i Herisau. 25 grudnia 1956 roku znaleziono go w śniegu, niedaleko zakładu (podobną scenę opisał w swojej wczesnej powieści Rodzeństwo Tanner, 1907). W trakcie pobytu w Waldau notował wiersze i prozę gęstym, miniaturowym pismem (motyw obsesyjnego zapisu powróci później w nieco innej formie, w filmie Quayów In Absentia). Dramolet zamówiła stacja MTV, jako część cyklu MTV Art Break, pokazywanego pomiędzy teledyskami. Ścieżka dźwiękowa to muzyka znaleziona – trzeszczące nagranie z Radia Moskwa, które dla braci stało się La Vox de Drohobycz, utworem w wykonaniu orkiestry dziecięcej z gimnazjum Blatta [gdzie Schulz dorywczo uczył rysunku] pod batutą Izydora Hoffmana. 

Głos i szum otworzyły dla nas ten świat. Zawsze uważaliśmy, że to głos Drohobycza, miasta Brunona Schulza – mówili Quayowie.

Jakub Mikurda

Bracia Quay

Ur. w 1947 roku w Filadelfii, USA. Są bliźniakami. Studiowali w Filadelfii, kontynuowali naukę w Royal College of Art w Londynie, gdzie w latach 70. reżyserowali swoje pierwsze krótkie metraże. W latach 80. produkowali reklamówki telewizyjne (dla Honeywell, Walkers Crisps i Dulux Wood Protection), wideoklipy (najsłynniejszy - do piosenki Petera Gabriela Sledgehammer) i animacje, które przyniosły im popularność - Gabinet Jana Švankmajera, Ulica krokodyli. W 1995 odbyła się premiera ich pierwszego filmu fabularnego Instytut Benjamenta, nagrodzonego Bronze Horse w Sztokholmie oraz nagrodą jury na festiwalu Fantasporto. Kolejny pełnometrażowy film aktorski braci to Stroiciel trzęsień ziemi. W swojej twórczości inspirują się literaturą, szczególnie prozą Bruno Schulza, ostatnio Stanisława Lema.

Twórcy

reżyseria The Quay Brothers
scenariusz The Quay Brothers
zdjęcia The Quay Brothers
producent Keith Griffiths
produkcja Koninck Studios, MTV
język angielska
barwa cz.-b.