English

8bitpeoples Artist Collective

Prezentacja nowojorskiej sceny chiptune

Prezentacja sceny muzycznej chiptune zrzeszonej wokół nowojorskiej grupy twórczej 8bitpeoples Artist Collective. Siedmiu szalonych artystów zagra w solowych projektach z towarzyszeniem popisów dwóch VJ-ów. Artyści eksplorują muzykę komponowaną na ośmiobitowych platformach dźwiękowych typu Nitendo Gameboy, komputerach Atari, Commodore 64 czy innych podobnej klasy urządzeniach. To wiodący twórcy amerykańskiej sceny ośmiobitowej, m.in. kuratorzy największego w USA festiwalu muzyki ośmiobitowej Blip Fest. Ich muzyka jest ekspresyjna, eksperymentalna, ale też niepozbawiona dużej dawki melodii i humoru.

Zagrają: Bit Shifter, glomag, minusbaby, Receptors, cheap dinosaurs, Nullsleep, Saskrotch. Wizualizacje zaprezentują: Paris oraz NO CARRIER.


Rozkład jazdy:

czwartek 30 lipca

1. minusbaby & NO CARRIER

2. Nullsleep & Paris

3. glomag & NO CARRIER

 

piątek 31 lipca

1. Receptors & Paris

2. cheap dinosaurs & Paris

3. Bit Shifter & NO CARRIER

4. Saskrotch & NO CARRIER

 

Bit Shifter

Bit Shifter to nowojorski muzyk eksplorujący muzykę komponowaną oraz wykonywaną na platformie Nitendo Gameboy. Artystę fascynuje estetyka ekonomii dźwięku, w maksymalny sposób stara się wykorzystywać możliwości tkwiące w minimalności sprzętu. Jest współorganizatorem 8bitpeoples Artist Collective oraz Blip Fest. Bit Shifter wydał trzy albumy, a na swoim koncie ma ponad 150 koncertów na całym świecie.

www.bit.shifter.net


glomag

Glomag tworzy muzykę na konsolach Gameboy. Twierdzi, że zaczął tworzyć dźwięki pod wpływem obsesji grą Astroboy. Jego ostatnia płyta, Damage, wydana została przez 8bitpeoples na początku 2009 r. Koncertował na całym świecie, w różnych przestrzeniach: klubach, muzeach, galeriach oraz na festiwalach.

www.glomag.com


minusbaby

Nowojorski artysta, wieloletni członek 8bitpeoples. Jego muzyka opiera się na kontrapunkcie, łączy subtelny dysonans zaskakującymi strukturami. Każdy utwór przybiera formę nowej wariacji, ujawniając pełnię charakterystycznego brzmienia ośmiobitowej elektroniki.

www.minusbaby.com


Receptors

Receptors jest producentem oraz muzykiem elektronicznym. Jest założycielem pionierskiej electro-punkowej formacji Futurisk oraz awangardowej micro-chipowej 8-Bit Operators. W swojej muzyce wykorzystuje różne systemy: od ośmiobitowych Gameboyów, komputerów Atari, modyfikowanych Furbie do analogowych syntezatorów i preparowanych gitar.

www.receptorsmusic.com


Cheap Dinosaurs

Cheap Dinosaurs to muzyk grający na syntezatorze oraz Gameboyu, który został wcześniej zaprogramowany dźwiękami miejskiego systemu transportowego w Filadelfii. Muzyk regularnie współpracuje z zespołami poruszającymi się w różnych estetykach muzycznych, grał w nieistniejącym już Chromelodeon, aktualnie występuje jako pianista elektryczny z The Private Sea.

www.myspace.com/cheapdinosaurs


Nullsleep

Nullsleep to nowojorski kompozytor, współzałożyciel 8bitpeoples, kolektywu artystów zainteresowanych audio-wizualną estetyką wczesnych komputerów domowych oraz konsoli do gier. Konsekwentnie poszukuje nowych form wyrazu w ramach niskobitowej elektroniki, zbliżając się do romantycznego popu. Podczas trasy koncertowej International Chiptune Resistance z 2006 r. wystąpił z kilkudziesięcioma koncertami na całym świecie.

www.nullsleep.com


Saskrotch

Saskrotch to eksperymentalny artysta efektownie łączący proste, nawarstwiające się ośmiobitowe melodie ze skomplikowanymi, szybkimi breake'ami i wokalami. W tych zaskakujących kompozycjach momenty romantycznej melancholii zostają zdekonstruowane przez ścianę agresywnych, nieoczekiwanych dźwięków.

www.myspace.com/saskrotch


Paris

Paris tworzy wizualizacje na żywo z wykorzystaniem osobiście tworzonego oprogramowania, opartego na systemach GP2X czy Gameboy Advance.

www.parisgraphics.com


NO CARRIER

NO CARRIER jest nauczycielem, programistą oraz artystą wizualnym mieszkającym w Filadelfi. Używa przeprogramowanych przez siebie oldskulowych konsol do gier oraz przestarzałego sprzętu komputerowego. Jego główną platformą dla prac programistycznych jest Nintendo Entertainment System oraz Commodore 64 służace mu do tworzenia dzieł wizualnych, w których prezentuje korelacje wyszarganych już oraz ciągle aktualnych symbolów i wzorców.

www.no-carrier.com

Artykuły o filmie

Strona 8bitpeoples