English

Zwykli ludzie

Vladimir Perisic
Ordinary People
Serbia, Francja, Szwajcaria, Holandia 2008 / 78’

Dzoni, dwudziestoletni rekrut, trafia do niewielkiego oddziału stacjonującego na jugosłowiańskiej prowincji. Znajduje się tam trochę przypadkiem, choćby dlatego, że powiedział sobie: czemu nie? Dopiero na miejscu dowiaduje się, że został wcielony do plutonu egzekucyjnego. Początkowo stawia opór i odmawia wykonania rozkazu, lecz z czasem ulega i dostosowuje się.

Mechanizm wojskowego treningu i proces podporządkowywania jednostki jego regułom, został w Zwykłych ludziach ujęty z geometryczną precyzją, przy użyciu surowej, niemal pozbawionej dialogów narracji. Nie szukając odpowiedzi na pytanie o banalność zła, Vladimir Perisic stworzył minimalistyczny i poruszający obraz zwykłych ludzi wprzęgniętych w działania wojenne.

Agnieszka Zając

Vladimir Perisic

Urodził się w Serbii w 1976 r. Ukończył Wydział Reżyserii w paryskiej szkole filmowej La Fémis. Jego praca dyplomowa Dremano Oko otrzymała wiele nagród na festiwalach, m.in. w Brive, Breście i Monachium. Zwykli ludzie to jego pełnometrażowy debiut.

Filmografia:

2001 Realitatvirtust (dok., kr.m.)

2001 Miloch (kr.m.)

2003 Dremano oko (kr.m.)

2009 Zwykli ludzie / Ordinary People

Artykuły o filmie

Film w internecie

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj

Twórcy

reżyseria: Vladimir Perisic
scenariusz: Vladimir Perisic, Alice Winocour
zdjęcia: Simon Beaufils
montaż: Martial Salomon
obsada: Relja Popovic, Boris Isakovic, Miroslav Stevanovic, Miroslav Isakovic
producent: Anthony Doncque, Milena Poylo, Gilles Sacuto
produkcja: TS Productions, Arte France Cinéma, Trilema, Prince Film, Eurimages, Centre Images, Hubert Bals Fund, Office Fédéral de la Culture
właściciel praw: Wild Bunch
wersja językowa: serbska