English

Stella

Sylvie Verheyde
Francja 2008 / 103’

Stella ma 11 lat, śliczną, niewinną buzię, znajomych, których nie powstydziłby się niejeden recydywista, umiejętność gry w karty, rodziców prowadzących "robotniczą" kawiarnię na obrzeżach Paryża i psa. Stella nie ma przyjaciół w swoim wieku, znajomości literatury i ortografii francuskiej, ubrań jak inne dziewczęta oraz wielu, naturalnych dla jedenastolatki doświadczeń. Wie natomiast wszystko o piłce nożnej, muzyce pop, seksie i bójkach. Całe dnie i noce spędza w kawiarni. Rozpoczynając naukę w renomowanym gimnazjum, trafia do zupełnie innego świata. Niczym Alicja po drugiej stronie lustra, poznaje rzeczywistość rządzącą się odmiennymi prawami i emocjami. Sylvie Verheyde opowiada niebanalną i wolną od sentymentalizmu historię o przekraczaniu linii dzielącej dzieciństwo od dojrzewania, o poczuciu wyobcowania i budowaniu tożsamości.

Film oparty jest na wspomnieniach z mojego dzieciństwa - wspomina reżyserka - zwłaszcza z 1977 r. - mojego pierwszego roku w gimnazjum. Podobnie jak Stella dorastałam w kawiarni, w której spotykali się robotnicy, ten świat był twardy, brutalny, daleki od świata dzieciństwa. Jak ona zostałam "wrzucona" do słynnego paryskiego gimnazjum. I tak jak ona przyszłam tam zupełnie sama, tylko z piłką w ręku.

Monika Kocbuch

Sylvie Verheyde

Francuska reżyserka, scenarzystka i aktorka urodziła się w 1967 r. Studiowała geografię, muzykę i rysunek. Jej pierwsze, nakręcone w latach 90. filmy krótkometrażowe zyskały uznanie krytyki; Entre chiens et loups zdobył nagrodę Canal+ na festiwalu w Clermont-Ferrand, La maison verte wyróżniony został Grand Prix na festiwalu w Nancy. Debiut długometrażowy Un frère..., do którego sama napisała scenariusz, był prezentowany w sekcji Cinémas en France na 50. festiwalu w Cannes, gdzie grająca główną rolę Emma de Caunes zdobyła Cezara dla najbardziej obiecującej młodej aktorki. Po nakręceniu Princesses reżyserowała filmy dla TV, współtworzyła scenariusz dramatu sensacyjnego Scorpion. Stella jest jej trzecim filmem długometrażowym, którym wróciła do kin po siedmiu latach nieobecności na dużym ekranie.

Filmografia:

1993 Entre chiens et loups (kr.m.)

1995 La maison verte (kr.m.)

1997 Un frère... / A Brother...

2000 Princesses

2002 Un Amour de femme / A Woman's Love (TV)

2006 Sang froid / Cold Blood (TV)

2007 Stella

Artykuły o filmie

Strona oficjalna