English

Wosk pszczeli

Andrew Bujalski
Beeswax
USA 2009 / 100’

Wosk pszczeli to historia dwóch sióstr bliźniaczek. Choć historia w przypadku tego filmu to może zbyt dużo powiedziane… Jeannie i Lauren mieszkają razem. Jeannie prowadzi lumpeks vintage i ma problem ze wspólniczką. Lauren właśnie zmienia pracę. Obie przeżywają sercowe rozterki, choć każda na swój sposób. A, i jeszcze jedno, tak na marginesie… Jeannie jest sparaliżowana i jeździ na wózku.

Porównywany przez prasę do Rohmera, Cassevetesa czy Allena Andrew Bujalski to stary znajomy. Obydwa dotychczasowe filmy tego reżysera, Funny Ha Ha i Z wzajemnością, były pokazywane na ENH 2006. Bujalski, który przez krytykę zawsze był określany jako portrecista swojego pokolenia, właśnie przekroczył magiczną granicę trzydziestki. I chyba zniósł to całkiem dobrze. W Wosku pszczelim znajdziemy wszystko, co było tak urokliwe w jego poprzednich filmach. Dużo tu wałęsania się bez celu, przegadanych rozmów o niczym, mamrotania pod nosem (w końcu mowa o ojcu założycielu amerykańskiego mumblecore). Jednak coś się też wyraźnie zmieniło. Zniknął gdzieś chorobliwy neurotyzm, pojawiła się za to pogodna, niewymuszona akceptacja wszystkiego, co nam się przydarza. W efekcie powstała pięknie choć skromnie sfotografowana opowiastka o całkiem znośnej lekkości bytu, która bez żadnego wysiłku wyciska na ustach błogi uśmiech.

Ania Lechowicz

Andrew Bujalski

Urodził się w 1977 r. w Bostonie. Studiował reżyserię na Harvard University, po studiach przeniósł się do Teksasu. Przed Woskiem pszczelim zrealizował dwa filmy - Funny Ha Ha nagrodzony Someone to Watch Spirit Award i Z wzajemnością, którego scenariusz został wyróżniony na festiwalu w Newport. Wszystkie filmy kręci według własnego scenariusza, w dwóch pierwszych również zagrał. Obecnie wspólnie z przyjacielem pracuje nad scenariuszem, zamówionym przez jedno z hollywoodzkich studiów.

Filmografia:

2002 Funny Ha Ha

2005 Z wzajemnością / Mutual Appreciation

2009 Wosk pszczeli / Beeswax

Artykuły o filmie

Strona oficjalna