English

12 kwiatów lotosu

Royston Tan
12 Lotus
Singapur 2008 / 121’

Getai to rodzaj plenerowego koncertu-przedstawienia wystawianego podczas święta duchów w Singapurze, przypadającego na siódmy miesiąc roku według kalendarza lunarnego. To specyficzny musicalowy show: wykonawcy występują w krzykliwych, rewiowych kostiumach, a scena, niczym dyskoteka, oświetlona jest mocnymi światłami o ostrych barwach.

12 Lotus Roystona Tana opowiada o getai, ale też wykorzystuje jego stylistykę. Śledzi historię młodziutkiej piosenkarki Lotus, której życie i karierę niszczą okrutni i żądni zysku mężczyźni. Wykorzystana i maltretowana przez ojca, a potem przez ukochanego, Lotus zamyka się w sobie i odcina od świata. Choć każda kolejna musicalowa scena mieni się wszystkimi kolorami tęczy, daleko jej od beztroski - ukrywa dramat i brutalność, której ofiarą jest oszukana Lotus.

To nie pierwszy flirt Tana z getai - jego poprzedni film, niezwykle popularna komedia 881, to swoisty hołd złożony scenie getai. W 12 Lotus getai przestaje być tematem; to raczej narzędzie, dzięki któremu reżyser mógł przewrotnie ubrać tragedię w błyszczący kolorowy kostium, zamieniając ją tym samym w smutną bajkę. To właśnie ta smutna bajkowość i jego wizualność stanowią główny atut filmu.

Karolina Kosińska

Royston Tan

Urodził się w Singapurze w 1976 r. Jest absolwentem Politechniki Temasek, gdzie studiował komunikację wizualną. Na początku swej kariery kręcił wideoklipy. Dwa lata później powstał jego pierwszy film krótkometrażowy Adam. Eve. Steve. W 2003 r. zadebiutował pełnometrażowym filmem fabularnym, 15:The Movie. Po zrealizowaniu kameralnego dramatu 4:30 Tan zajął się sceną getai, specyficzną formą musicalowego przedstawienia plenerowego. To właśnie getai poświęcona jest komedia 881, która okazała się ogromnym hitem, a także najnowszy film reżysera, 12 Lotus.

Wybrana filmografia:

1997 Adam. Eve. Steve (kr.m.)

2001 Hock Hiap Leong (kr.m.)

2002 '15' (kr.m.)

2003 15: The Movie

2005 4:30

2007 881

2009 12 Lotus

Artykuły o filmie

Strona oficjalna

Powiązany wątek na Forum NH

czytaj